Fizjoterapeuta - czyli tak naprawdę kto ?

Jesteśmy przekonani, że znajdzie się w gronie waszych znajomych osoba, która o nim słyszała lub może korzystała z jego pomocy. Niestety, przeważająca cześć społeczeństwa ma nikłe pojęcie kim jesteśmy i co potrafimy. Dobry fizjoterapeuta potrafi zdziałać dużo, czasami wręcz "cuda".

Nie bez powodu czołowe drużyny sportowe mają po kilku terapeutów, którzy stawiają na nogi zawodników po kontuzji w mgnieniu oka. Podczas pisania tego tekstu przed monitorem siedzi jeden z nich. Zajmę Ci kilka minut twojego cennego czasu, aby wyjaśnić jak to wygląda od strony kulis.

Fizjo KonkretFizjo Konkret Fotolia

Najszerszym słowem jakie przychodzi mi na myśl określające to co robimy, to usprawnianie. Pomożemy w nagłym przypadku skręcenia kostki lub obrzęku, nauczymy prozaicznego chodzenia na kulach lub balkoniku tylko po to żebyś w następnych dniach po operacji podjął prawidłowy wzorzec chodu. Jesteśmy w stanie sprawdź by twój nowo narodzony syn, córka zaczął prawidłowo przekręcać się na brzuszek, gdy już powinien a jeszcze tego nie robi. Zdiagnozować i usunąć wszelkiego rodzaju dolegliwości takie jak: drętwienia kończyn, bóle głowy i kręgosłupa, czy już słynna od Bałtyku po Tatry „ostroga piętowa”. Dołączyć możemy długą listę w czym jesteśmy w stanie pomóc lub udzielić wskazówek jak nie dopuszczać do nawrotów dolegliwości, jednak artykuł byłby zbyt długi. W dalszej części tekstu opowiem Ci jak wygląda wizyta w moim gabinecie, abyś nie bał się skorzystać z naszej rady lub pomocy.

Po zapisie telefonicznym, zjawiasz w moim progu. Czasami parę sekund obserwacji wystarczy dla doświadczonego „fizjo” aby zobaczyć z czym mniej więcej do niego przychodzisz.

Dlaczego? – bo jeśli coś Cię boli to zmienia się motoryka twojego ciała. Siadamy wspólnie na tej samej wysokości i bez barier w postaci biurka, które psuje komunikację zaczynamy uzupełniać kartę pacjenta rozmawiając o doskwierającym Ci problemie. Następnie przeprowadzam wywiad składający się ze szczegółowych pytań, ciągnąc jakiś wątek niczym nauczyciel historii. Wszystko po to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o naturze Twojego problemu co ułatwi mi połączenie układanki w całość. Na tym etapie planuje jakie testy i badania ortopedyczne/manualne będą konieczne. Następnym etapem jest badanie przedmiotowe (manualne), i tutaj musisz zapamiętać bardzo ważną rzecz. Mogę poprosić Cię o zdjęcie ubrania z odległej części ciała jeśli np. przychodzisz z problemem kręgosłupa – dlaczego? Bardzo często zdarza się, że problem leży w innym miejscu niż czujemy ból. Tak działa nasz organizm. Następnie przychodzi pora na terapię, która jest dostosowana indywidualnie do Twojego problemu. Używamy do niej rąk, które są naszym najcenniejszym narzędziem pracy. Po wszystkim pacjenci dostają prostą pracę domową w postaci autoterapii.

Tak wygląda godzina spędzona w naszym towarzystwie, jeśli masz ochotę spędzić z nami trochę czasu i zadbać o swoje zdrowie zapraszamy do kontaktu i odwiedzin naszej strony internetowej jak i profilu na facebooku. Znajdziesz tam również więcej informacji o naszym gabinecie oraz aktualności.

Fizjo KonkretFizjo Konkret Fizjo Konkret