Jak zmotywować się do ćwiczeń? Oto sprawdzone sposoby

To już kolejny raz, kiedy postanawiasz, że zaczynasz regularnie ćwiczyć i przechodzisz na zdrowe odżywianie, jednak zapał kończy się jeszcze szybciej niż się pojawił? Motywacja do treningu to coś, czego ci brakuje? Oto sposoby, które pomogą ci się zmotywować i wytrwać w postanowieniach.
Zobacz wideo

Jedna trzecia Polaków próbowała kiedyś przejść na zdrowy styl życia i zadbać o własną sylwetkę. Tylko jeden na dziesięciu Polaków systematycznie uprawia sport lub jest aktywny fizycznie i dba o swoją kondycję. Zamiast dręczyć się wyrzutami sumienia i ciągłym zaczynaniem "od  poniedziałku", wypróbuj sprawdzonych sposobów, dzięki którym zmotywujesz się do treningu i wytrwasz.

Jak zmobilizować się do ćwiczeń? 

1. Zacznij powoli 

Nagle nachodzi cię chęć na zmianę, na początku masz dużo motywacji do zmian, dlatego nagle zmieniasz jadłospis o 180 stopni, rezygnujesz ze wszystkiego, co nie jest fit, a w planach masz przynajmniej 7 treningów w tygodniu - taka gwałtowna zmiana to początek końca. Narzucając sobie takie tempo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko się poddasz i wrócisz do dawnych nawyków. Aby wypracować trwałe zmiany, musisz stosować metodę małych kroków. Na początku wykonuj 2-3 treningi w tygodniu i zrezygnuj ze słodyczy, fast foodów oraz słodzenia kawy i herbaty. Następnie wprowadzaj kolejne zmiany i zwiększaj liczbę treningów - w ten sposób wytworzysz w sobie trwałe, zdrowe nawyki

2. Znajdź aktywność, która sprawia ci przyjemność

Nie wybieraj aktywności, do której musisz się zmuszać - w końcu nie chcesz tak bardzo się zniechęcić, by na dobre przestać uprawiać sport. Trening, który sprawia ci przyjemność, to pewny klucz do sukcesu i większe prawdopodobieństwo, że będziesz to robić regularnie i z wielką przyjemnością. Jeśli lubisz tańczyć - idź na zumbę, bachtę, sambę lub pole dance. Jeśli lubisz wyciszyć się i zrelaksować podczas treningu - wybierz jogę lub pilates. Jeśli czujesz frajdę skacząc na trampolinach - zapisz się na zajęcia jumping fitness. Tylko wtedy, gdy będziesz odczuwać przyjemność z tego, co robisz, wytrwasz w swoich postanowieniach i zaczniesz osiągać zaskakujące efekty. 

3. Zaplanuj trening i wpisz go w kalendarz

Pilnujesz ważnych dat oraz spotkań, zapisując wszystko skrupulatnie w kalendarzu? Niech jedną z tych ważnych rzeczy będzie trening. Zaplanuj przynajmniej 2-3 treningi i traktuj je tak samo poważnie, jak ważne spotkanie, które będzie dla ciebie owocne. Taki sposób pomoże ci uniknąć jednej z najczęstszych wymówek: "nie mam czasu".

4. Nie przejmuj się przestojem w gubieniu kilogramów - to dotyka każdego

Na początku przygody z ćwiczeniami i zdrową dietą efekty pojawią się szybko. Jednak z czasem mogą one ustać, a progres stanie w miejscu. Co wówczas należy zrobić? Na pewno nie należy się poddawać i wracać do złych nawyków. Warto jednak zastanowić się, co może być przyczyną przestoju. Czasem należy pomyśleć o tym, czy na pewno jesteśmy zdrowi, czy nie nabawiliśmy się niedoborów, albo czy przypadkiem zbytnio nie ograniczyliśmy liczby spożywanych kalorii.

5. Nie porównuj się z innymi

Każde ciało jest inne i każde zmienia się inaczej. To, że twoja koleżanka, idolka czy fit motywacja osiąga efekty znacznie szybciej, nie znaczy, że musisz popadać w depresję i rezygnować ze swoich  postanowień. To tylko kwestia czasu, kiedy i ty osiągniesz wymarzoną sylwetkę lub pobijesz swój rekord w podnoszeniu ciężarów na siłowni. Nie oglądaj się na innych, skup się na sobie i swoich postępach, starając się każdego dnia być lepszą wersją samego siebie. 

6. Utwórz playlistę z piosenkami do treningu

Ulubiona muzyka w słuchawkach może dodać więcej motywacji, niż ci się wydaje. Badania przeprowadzone w USA potwierdzają odczucia każdego, kto spróbował trenować przy dobrej muzyce.Z ulubionymi utworami w słuchawkach można trenować dłużej i mocniej, jednocześnie mniej się męcząc. Zbierz wszystkie swoje ulubione (energiczne) kawałki i stwórz składankę, która doda ci skrzydeł na treningu.

7. Zmieniaj porę wykonywania treningów

Zawsze wykonujesz treningi wieczorem, albo ćwiczysz tylko rano? Od czasu do czasu zmień porę swojego treningu. Twój organizm na pewno będzie zaskoczony, co poskutkuje nie tylko nowym przypływem energii, ale także dodatkowym pobudzeniem metabolizmu.

8. Trenuj pod okiem trenera personalnego

Mimo różnych sposobów nadal ciężko ci jest utrzymać regularność treningów? Skorzystaj z usług trenera personalnego. Umawiając się z trenerem na konkretny dzień i godzinę, trudniej będzie ci odwołać trening jeśli jedynym powodem jest to, że ci się nie chce ;) Dodatkowo dobry trener będzie motywacją samą w sobie, będzie czuwał nad twoimi postępami, pomoże przy ewentualnym kryzysie i nie pozwoli ci się poddać - na początku przygody ze zdrowym stylem życia, nim wyrobisz w sobie trwałe nawyki, warto w niego zainwestować.

 

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.