Ćwiczenia na drążku. Jakie ćwiczenia na drążku wyrzeźbią brzuch? Czy brzuski na drążku mają sens?

Ćwiczenia na drążku wzmacniają równocześnie mięśnie całego ciała. Pomagają rzeźbić plecy, wzmacniają ramiona. Często jednak zapominamy o jednej partii mięśni. Drążek może być także przydatny przy ćwiczeniach na mięśnie brzucha.
Zobacz wideo

Trening na drążku – efekty

Ćwiczenia na drążku przynoszą spektakularne efekty. Wzmocnienie całego ciała odczuwamy nie tylko podczas treningów, lecz także w codziennych aktywnościach. Wzmocnione ramiona ułatwiają nam dźwiganie ciężarów, uelastycznione mięśnie pleców pozwalają utrzymać prostą sylwetkę. Z jakiegoś powodu zapominamy podczas treningu na drążku, że sprzęt ten bardzo przydaje się także podczas ćwiczeń na mięśnie brzucha.  A dzięki ćwiczeniom na brzuch na drążku bardzo szybko spalimy niechcianą tkankę tłuszczową i pozbędziemy się nadprogramowych kilogramów. Efekt? Płaski brzuch gwarantowany. Trening na drążku pozwoli nam więc nie tylko wyrzeźbić plecy i wzmocnić ramiona, lecz także pomoże pożegnać znienawidzoną oponkę na brzuchu!  Zapomnij jednak o klasycznym podciąganiu się na drążku. To nie jedyne ćwiczenia, które przynoszą efekty. Podczas treningu na drążku będziemy robić wszystko oprócz podciągania! Zaintrygowany?

Rodzaj chwytu podczas ćwiczenia na drążku

Zanim przystąpimy do ćwiczeń na drążku, popracujmy nad właściwą techniką. Jest kilka rodzajów chwytów drążka. Niby prosta czynność – złapanie drążka – a jednak, aby robić to prawidłowo, trzeba robić to świadomie. Wyróżnia się dwa podstawowe chwyty: podchwyt i nachwyt. W podchwycie łapiemy drążek w taki sposób, aby widzieć wnętrze naszej dłoni. To technika, która raczej uniemożliwia nam rozsuwanie dłoni na boki. Kiedy znajdą się za daleko od siebie, nadgarstek będzie wykrzywiony i poczujemy ból. W podchwycie najbardziej pracują bicepsy, ramiona, plecy i brzuch. W nachwycie wnętrze dłoni od razu kierujemy przodem do drążka. Możemy rozsuwać dłonie na dowolną szerokość. W takim układzie najintensywniej będą pracować plecy i ramiona. Wybierając rodzaj ćwiczeń na drążku najlepiej zdecydować się na podchwyt. Poniżej znajdziesz najefektywniejsze ćwiczenia na brzuch na drążku.

Ćwiczenia na drążku na brzuch

  • Unoszenie zgiętych nóg w zwisie. W tym ćwiczeniu wyjątkowo złap drążek nachwytem. Zawiśnij swobodnie na drążku. Ręce wyprostuj maksymalnie. Złącz nogi i podciągaj je do klatki piersiowej. Powoli opuść na dół. Ruch ma być jak najwolniejszy. Dzięki temu bardziej napniesz mięśnie brzucha, a ćwiczenia będą trudniejsze. Wykonaj trzy serie po dziesięć powtórzeń.
  • Unoszenie zgiętych nóg w zwisie. Przyjmij taką samą pozycję jak w ćwiczeniu poprzednim. Zamiast kolan, podnoś wyprostowane nogi. To trudne ćwiczenie i bardzo obciążające. Wykonaj tylko dwie serie po osiem powtórzeń.
    Skręt tułowia. Złap drążek podchwytem. Ugnij nogi i podciągnij je tak, aby tworzyły z ciałem kąt 90 stopni. Skręć tułów maksymalnie w prawą stronę. Przytrzymaj pozycję. Wykonaj skręt w drugą stronę. Nogi nie zmieniają położenia. Wykonaj trzy serie po dziesięć powtórzeń.
  • Nożyce. Podciągnij się lekko na drążku. Usztywnij ciało. Wyprostuj nogi i podnieś je mniej więcej na wysokość bioder. Przesuwaj nogi naprzemiennie w górę i w dół. Zrób dwie serie. Każda powinna trwać około minuty.
  • Przekładanie nóg na boki. Złap drążek. Nogi ustaw równolegle do podłogi. Powinny tworzyć kąt prosty z tułowiem. Zacznij przenosić je powoli raz w jedną, raz w drugą stronę. Pilnuj, aby cały czas nogi w stosunku do korpusu znajdowały się pod katem 90 stopni. Zrób dziesięć powtórzeń.

    Ćwiczenia na brzuch na drążku – na co uważać?


    Na koniec kilka istotnych uwag. Jeśli dopiero zaczynać ćwiczenia na brzuch na drążku, przeczytaj je bardzo uważnie. Dzięki temu unikniesz niechcianych kontuzji i szybciej zauważysz efekty ćwiczeń.

Przede wszystkim podczas treningu na drążku pamiętaj o napinaniu wszystkich mięśni – szczególnie brzucha i pośladków. Podziękuje ci za to twój kręgosłup. Zostając przy tym odcinku ciała, zwróć uwagę na to, aby zawsze trzymać prostą sylwetkę. Nie chcesz przecież dopuścić do bolesnych zwyrodnień czy deformacji. Ruchy ćwiczeń na drążku muszą być bardzo powolne. Rozluźnianie, tak jak i napinanie, to element treningu. To dzięki tym drobnym ruchom, tracisz kalorie. Nigdy nie ćwicz na drążku brzuchów bez wcześniejszej rozgrzewki. Choć kilka minut poświęć na przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku. Trening na drążku zakończ ćwiczeniami rozciągającymi i relaksacyjnymi.

Więcej o: