Dieta bogatoresztkowa. Błonnik złotym środkiem na odchudzanie?

Dieta bogatoresztkowa, inaczej nazywana jest dietą wysokobłonnikową. Zawiera dużo większe ilości błonnika, niż inne popularne diety odchudzające. Co więcej jest dietą leczniczą - pozwala skutecznie walczyć z nadwagą i stosowana jest w profilaktyce chorób jelit. Zobacz, na czym polega!
. . Fotolia

Dieta bogatoresztkowa podkręca przemianę materii

Podobnie jak typowa dieta oczyszczająca, dieta wysokobłonnikowa ma na celu usprawnienie przemiany materii. Spożywany w dużych ilościach błonnik pokarmowystymuluje pracę jelit i aktywnie wspiera proces wymiatania zalegających resztek pożywienia. Dzięki diecie wysokobłonnikowej przyspieszymy metabolizm i wyregulujemy częstotliwość wypróżnień, pozbędziemy się też dokuczliwych zaparć, wzdęć, uczucia ciężkości i pełności.

Wysokobłonnikowy plan żywienia doskonale nada się na dietę dla otyłych. Produkty błonnikowe pęcznieją w żołądku, dając długotrwałe poczucie sytości, co dla osób walczących z nadmiernymi kilogramami może mieć duże znaczenie. Na uwagę zasługuje także fakt, iż błonnik przeciwdziała gwałtownym skokom i spadkom cukru we krwi, a tym samym zapobiega napadom wilczego głodu.

. . Fotolia

Podstawą są produkty bogate w błonnik

W diecie wysokobłonnikowej zamienia się produkty z oczyszczonej, białej mąki na produkty z mąki nieoczyszczonej (białe pieczywo, biały ryż i makaron zastępujemy pełnoziarnistymi odmianami).

Dodatkowo eliminuje się produkty z dużą ilością cukrów i niezdrowych tłuszczów, za to spożywa się dużo warzyw, suszone i świeże owoce, otręby i płatki zbożowe, kasze.

W diecie wysokobłonnikowej ważną rolę odgrywa także woda, której należy pić ok. 2 l dziennie i ziołowe napary, które świetnie podkręcają metabolizm i oczyszczają organizm.

. . www.pickledplum.com

Przykładowy dzienny jadłospis

Śniadanie: owsianka z dodatkiem suszonych śliwek

II śniadanie: kromka chleba pełnoziarnistego z chudym twarogiem, owoc

Obiad: 100 g kaszy gryczanej, porcja gulaszu z piersi indyka, 200 g surówki

Przekąska: jogurt z otrębami, owoc

Kolacja: 2 kanapki z chleba razowego z chudą wędliną, pomidor i ogórek

Frytki Frytki Fot. Shutterstock

Zakazane produkty na diecie wysokobłonnikowej

W zdrowej diecie, bogatej w błonnik, nie powinniśmy spożywać takich produktów, jak:

- mąka (kukurydziana, ziemniaczana, pszenna),

- tłuste mleko i sery,

- masło,

- tłuste wędliny, 

- frytki i placki ziemniaczane,

- kakao,

- czekolada,

- kawa,

- mocna herbata,

- makarony i kluski z białej mąki,

- czekolada i torty,

- ciasta,

- kremy,

- dżemy,

- alkohol.

. . www.okokorecepten.nl

Dieta wysokobłonnikowa - przepis na pożywny obiad

Oto przepis na leczo warzywne, które serwujemy z ryżem pełnoziarnistym lub razowym pieczywem.

Czas przygotowania - 30 minut

Składniki:

puszka pomidorów
1 marchew
1 cebula
1 papryka czerwona lub żółta
1 cukinia
1 bakłażan
2 łyżki oleju
sól, pieprz, oregano, bazylia

Przygotowanie:

Marchew ścieramy na tarce (na grubych oczkach), cebulę siekamy, paprykę, bakłażana i cukinię kroimy w kostkę. Podsmażamy cebulę. Gdy się lekko zeszkli, dodajemy marchew, paprykę, cukinię i bakłażana, po czym smażymy warzywa do miękkości. Dodajemy puszkę pomidorów, dusimy kilka minut, przyprawiamy do smaku.

. . Fotolia

Dieta bogatoresztkowa nie dla wszystkich?

W przypadku dzieci dieta bogatoresztkowa powinna być odpowiednio zbilansowana - nie może w niej zabraknąć składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Na dietę bogatą w błonnik powinny uważać osoby zmagające się z zapaleniem żołądka, jelit, trzustki i z nieżytem przewodu pokarmowego.

Dieta wysokobłonnikowa nie powinna być także stosowana przez osoby starsze, które często mają problemy z perystaltyką przewodu pokarmowego oraz tolerancją niektórych produktów spożywczych. 

Warto pamiętać, że podstawą diety bogatoresztkowej jest stopniowe zwiększanie ilości błonnika w diecie. Dzięki temu przewód pokarmowy będzie miał czas, by przywyknąć do zwiększonych ilości błonnika pokarmowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA