Dieta 1500 kcal

Podstawowa zasada diety 1500 kcal jest dość oczywista: chodzi o dostarczenie organizmowi dawki energii w postaci 1500 kcal dziennie. Taka ilość kalorii pozwala na stosunkowo niewymagające odchudzanie, z którym nie wiąże się ciągłe uczucie głodu (jak np. przy diecie 1000 kcal). Jednocześnie tak ustawiona granica pozwala na znacznie większą swobodę w dobieraniu składników dań, a w konsekwencji - na lepiej zbilansowaną dietę, która nie tylko pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale i nie wyniszczy przy tym organizmu.

Jakie mogą być efekty diety 1500 kcal?

 

Korzystając konsekwentnie z diety 1500 kcal możemy się spodziewać dość szybkich efektów. Już po około tygodniu powinniśmy zauważyć spadek wagi, którego wielkość będzie oczywiście zależna od naszej wagi wyjściowej. Najczęściej jednak można mówić o wartości od dwóch do czterech kilogramów.

Jeśli różnica między ilością kalorii, jaka była przyjmowana przed i w czasie diety jest znaczna, musimy mieć świadomość, że mogą wystąpić pewne nieprzyjemne objawy uboczne. Chodzi tu przede wszystkim ból głowy, który jednak powinien ustąpić po paru dniach, ale także uczucie głodu. To ostatnie można częściowo zniwelować włączając do diety sycące posiłki, np. oparte na siemieniu lnianym. Ta jego właściwość jest na tyle znaczna, że powstała nawet cała oparta o to dieta (tzw. dieta lniana).

Dieta 1500 kcal jest na tyle bezpieczna, że można ją bez większych przeszkód stosować przez wiele tygodni. Zanim jednak się na to zdecydujemy, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, a w wersji minimalistycznej chociaż poczytać o zasadach bilansowania diety tak, aby w czasie jej trwania nie zabrakło nam żadnego ważnego składnika odżywczego. Warto też zastanowić się nad suplementacją witaminową — nawet jeśli ostatecznie okaże się, że nie byłaby potrzebna, to z całą pewnością nie zaszkodzi.

Jakie są opinie o diecie 1500 kcal?

 

Dieta 1500 kcal nie należy do diet szybkich. Utrata wagi w jej wypadku to raczej powolny proces, w związku z czym wiele osób się zniechęca, nie widząc pożądanych przez siebie postępów dostatecznie szybko. Z drugiej jednak strony ci, którzy wytrwali i konsekwentnie liczyli kalorie, zazwyczaj zwracają uwagę na to, że ich cały styl życia uległ zmianie, przez co nie odczuli w żaden sposób efektu jo-jo. Nie występują też żadne problemy z napadami obżarstwa tuż po zakończeniu diety, co w przypadku najbardziej rygorystycznych systemów żywienia zdarza się dość nagminnie.

Zasady diety 1500kcal - jadłospis skrojony na miarę
Nie ma zbyt wielu ograniczeń dotyczących tego, co można jeść na diecie 1500kcal. W przeciwieństwie do "diet tematycznych" nie zaleca ona spożywania określonego typu jedzenia. Faktem jest jednak, że część artykułów spożywczych jest zdrowsza od innych, a ich spożywanie wspomoże proces odchudzania.

Przykładem mogą być obecne w wielu dietach oczyszczających organizm cytrusy, a także herbaty ziołowe - doskonale nawadniające i równie dobrze wspomagające oczyszczanie. Co jeszcze?

- Należy ograniczyć picie kawy. Odwadnia, a przez to osłabia efekty odchudzania. Z jadłospisu wyrzuć też słodycze oraz alkohol. Jeśli koniecznie musisz zjeść coś słodkiego, sięgnij po owoce. A jeśli wyznajesz zasadę, że "człowiek nie wielbłąd - pić musi", postaraj się ograniczyć do lampki wytrawnego, czerwonego wina.
- Upewnij się, że w każdym posiłku spożywasz warzywa — to konieczne, jeśli dieta ma być zbilansowana i zdrowa.
- Nie łam się, jeśli jednego dnia nie uda Ci się dotrzymać dokładnie 1500kcal. Delikatne zróżnicowanie jest ważne, zwłaszcza jeśli wynika z chęci większego urozmaicenia diety.
- Fast foody, nawet gdy chodzi o "zdrowe" sałatki, są całkowicie zakazane. Dużo lepiej zrobisz przygotowując sobie pyszną, świeżą sałatkę w domu.

Przykładowy przepis diety 1500kcal
Sałatka z burakiem i kurczakiem
Potrzebne będą:
- miks sałat,
- marchewka,
- kalarepa,
- oliwa z oliwek,
- kawałki pieczonego kurczaka,
- słonecznik,
- burak,
- oliwa z oliwek.

Marchewkę, kalarepę i buraka zetrzyj na tarce na drobne paseczki. Rozgrzej patelnię z niewielką ilością oliwy; wrzuć na nią nieznaczną ilość słonecznika. Cały czas mieszając, upraż ziarna wedle upodobań. Wymieszaj miks sałat z kurczakiem i startymi warzywami. Skrop delikatnie oliwą i posyp przygotowanymi wcześniej ziarnami słonecznika.

Zobacz: Deser na śniadanie? Tak! Blogerka Paulina Kuczyńska zdradza 5 ulubionych przepisów na słodkie fit śniadania

Więcej o:
Copyright © Agora SA