Jak zrobić szpagat? Te ćwiczenia pomogą Ci się rozciągnąć i przygotują cię do zrobienia szpagatu

Kluczem do rozciągnięcia swojego ciała tak, by wykonać szpagat, jest systematyczność oraz konsekwencja. Jakie ćwiczenia wybrać, żeby skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie przygotowały ciało do wykonania szpagatu? Podpowiadamy!

JOGA w domu dla początkujących

Szpagat jest jedną z prostszych figur akrobatycznych, ale mimo to wymaga regularnych ćwiczeń rozciągających. Na to, jak szybko uda ci się go zrobić, ma wpływ stopień rozciągnięcia, predyspozycje genetyczne (w przypadku mało rozciągliwych ścięgien konieczne będą dłuższe przygotowania) oraz wiek, gdyż im jesteśmy starsi, tym ciało jest znacznie mniej elastyczne. My podpowiadamy, jak ćwiczyć, żeby zrobić szpagat - bezpiecznie i skutecznie.

Ćwiczenia na szpagat - rozciąganie

W treningach przygotowujących do zrobienia szpagatu liczy się nie tylko systematyczność, ale również technika rozciągania. Choć wydaje się, że takie ćwiczenia nie powinny sprawiać kłopotu, dużo osób popełnia błędy przy ich wykonywaniu, co może przyczynić się do kontuzji.

Przed ćwiczeniami zawsze należy wykonać rozgrzewkę. Trzeba przygotować mięśnie oraz ścięgna do wydłużania. Ważne, aby nie robić nic na siłę - jeśli będziesz rozciągać się do bólu, za bardzo nadwerężysz mięśnie. Podczas rozciągania rozluźnij się i ćwicz tak, aby czuć ciągnięcie mięśnia, ale nie ból. Zacznij od lekkiego rozciągania, a dopiero potem, systematycznie zwiększaj obciążenie.

Przygotowania do szpagatu możesz wykonywać właściwie przez cały dzień, jeśli masz pracę siedzącą. Rada jest prosta - siedź w rozkroku (o ile się da). Nie zakładaj nogi na nogę, nie krzyżuj ich. Rozkraczaj i rozciągaj je, jak najczęściej, nie tylko w pracy, ale i w domu, oglądając telewizję, czytając książkę. Nie rezygnuj też z codziennego, kilkunastominutowego rozciągania.

Jak zrobić szpagat?

Po rozgrzewce przejdź do właściwego ćwiczenia. Eksperci mają prostą radę, jak zrobić szpagat. Zacznij od siadu w szerokim rozkroku i zacznij pochylać się do przodu, wydychając powietrze. Nie ma znaczenia, czy ważysz 50 czy 150 kilogramów - szpagat nie zależy od wagi, tylko od twojego rozciągnięcia. Możesz poprosić kogoś o pomoc, żeby dociskał twoje plecy - byle ostrożnie, bo łatwo tu o kontuzję. Po pewnym czasie - to akurat kwestia indywidualna, jak długim - wreszcie uda Ci się rozciągnąć nogi tak, że szpagat się uda.

Szpagat w 30 dni - wyzwanie

Czy szpagatu można się nauczyć na przestrzeni miesiąca? Tak, jednak aby to osiągnąć trzeba systematycznie ćwiczyć (no i nie każdemu się to uda, ze względu na indywidualne predyspozycje organizmu). Robić szpagat można nauczyć się w każdym wieku. Ze względu na elastyczność ciała, łatwiej będzie się go nauczyć kilku letniemu dziecku, niż dojrzałej kobiecie, jednak prędzej czy później, przy odpowiednim przygotowaniu, każdy da radę go wykonać. Znana trenerka Cassey Ho, prowadząca blog pod nazwą Blogilates przygotowała zestaw ćwiczeń, które regularnie wykonywane sprawią, że po miesiącu będziesz w stanie zrobić szpagat. Blogilates zaleca, żeby pierwszego dnia zrobić pierwsze 5 pozycji (każda 30 sek-1 min) i potem codziennie dodawać kolejną pozycję.

Powodzenia!

Jak zrobić szpagat?Jak zrobić szpagat? https://www.blogilates.com/

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA