Jak wyszczuplić łydki? Najlepsze ćwiczenia na zgrabne łydki

Jak wyszczuplić łydki? Czy ćwiczenia mogą naprawdę pomóc wysmuklić łydki? To nie jest łatwe zadanie. Ale wszystko jest możliwe! Poznaj najlepsze ćwiczenia na zgrabne łydki.

Ćwiczenia na szczupłe łydki

Niektórym podobają się bardzo chude nogi, inni wolą nieco masywniejsze łydki, a tak zwane „patyki” uważają za skrajnie nieatrakcyjne. Ile osób, tyle poglądów. Jednak bardzo często powtarzają się zapytania o to, jak wyszczuplić łydki. Szukamy porad w internecie, u koleżanek, pytamy trenerów personalnych i instruktorów fitness. Wszyscy jak jeden mąż są zgodni – wysmuklić łydki możemy wyłącznie za pomocą ćwiczeń. Oczywiście systematycznych. Ćwiczenia od święta nic nam nie dadzą. Nie dotyczy to tylko łydek. Żaden trening nie przyniesie upragnionych efektów, jeśli nie będziemy regularnie  go powtarzać.

Ćwiczenia na zgrabne łydki a genetyka

Wszyscy wiemy, że to, jak wyglądamy, czy mamy włosy blond czy rude, czy nasze oczy są niebieskie czy brązowe, zostało zapisane w genach. Chociaż o tym nie myślimy podobnie jest z budową naszego ciała. Niektórzy mają genetyczną skłonność do masywniejszych nóg, mniej zgrabnych łydek. Jeśli ćwiczysz regularnie, przestrzegasz zdrowej diety, a twoje łydki nie smukleją mimo to, przyjrzyj się budowie ciała swoich rodziców i dziadków. Możesz znaleźć odpowiedź.

Niektórzy rodzą się z krótkim ścięgnem Achillesa (to to ścięgno, które łączy tył pięty z mięśniami łydki). Krótkie ścięgna sprawiają niestety, że łydki wydają się znacznie większe. Czy to oznacza, ze ćwiczenia na zgrabne łydki nie mają sensu? Niekoniecznie. Trening mięśni łydek spowoduje, że zapobiegniemy ich większej rozbudowie. A to już coś!

Ćwiczenia na łydki wyszczuplające – kilka cennych rad

Ćwiczenia wyszczuplające na łydki są naprawdę banalnie proste. Każdy może je robić. Dosłownie w każdej sytuacji. Ich łatwość sprawia, że możemy ćwiczyć nawet nie wstając od biurka w pracy czy podczas rodzinnego obiadu w niedzielę. Intrygujące? Wrócimy do tej formy ćwiczeń w dalszej części artykułu. Warto ćwiczyć łydki boso. Możemy wykonywać ćwiczenia na macie, na dywanie czy na podłodze. Ważne, aby podłoże było względnie twarde. Jeśli chcesz szybszych efektów i zależy ci nie tylko na wysmukleniu łydek, lecz także całego ciała, połącz ćwiczenia łydek z treningiem cardio. To banalna rada, ale spalając tłuszcz z całego ciała, przyspieszysz także proces wyszczuplania łydek.

Jak wyszczuplić łydki?

O dziwo, nie każda aktywność fizyczna jest pożądana, kiedy chcemy wysmuklić łydki. Niektóre sporty zadziałają wręcz przeciwnie – rozbudują nasze mięśnie na łydkach. Zastanawiasz się, o jakich sportach mowa? Choćby o bieganiu po nierównym terenie. A często biegamy po pagórkach, lasach. Podczas biegu stawiamy stopy na palcach i w ten sposób obciążamy łydki. Jeśli lubisz ten rodzaj sportu, zwracaj uwagę, aby biegać po równym terenie i stawiać całą stopę na podłożu. Oprócz tego, jeśli chcemy wyszczuplić łydki, lepiej zrezygnujmy z ćwiczeń siłowych i wspinaczki – zarówno wysokogórskiej, jak i tej na ściankach. Nie powinniśmy też ćwiczyć na stepach. Te formy aktywności rozbudują nasze mięśnie.

Łydki - ćwiczenia

Oto kilka niezbyt wymagających ćwiczeń na mięśnie łydek. Zacznijmy od tych, które możesz wykonywać nawet w miejscu pracy czy podczas wspomnianego spotkania rodzinnego.

  • Wchodzenie po schodach. Pracujesz na szóstym piętrze? To świetnie. Od dzisiaj zacznij chodzić schodami, zamiast jeździć windą.  Wchodząc po schodach, nie stawiaj całej stopy na stopniu. Opieraj ciężar ciała na palcach. Rób to bardzo powoli. Nie wbiegaj po schodach!
  • Wspinanie się na palce. Podczas długiego rodzinnego obiadu też możesz ćwiczyć. Kiedy siedzisz przy stole, rozstaw nogi na szerokość bioder. Odrywaj pięty od podłoża. Napinaj mięśnie łydek. To samo ćwiczenie możesz też wykonać z obciążeniem. Już w innej scenerii – w domu lub na siłowni. Wystarczy, że weźmiesz do ręki hantle. W pozycji stojącej wspinaj się na palce i opadaj w dół.
  • Przy ścianie. Oprzyj dłonie o ścianę. Pamiętaj o wyprostowanych ramionach. Jedną nogą zrób wykrok do przodu i ugnij ją w kolanie. Uginaj mocniej na zmianę raz jedną nogę, raz drugą.
  • Wznosy nóg. Połóż się na brzuchu. Czoło oprzyj o dłonie złożone przed sobą. Możesz wcześniej założyć ciężarki na kostki nóg. Obciążenie nie jest jednak obowiązkowe. Napinamy mocno mięśnie łydki, palce stóp kierujemy na siebie. Przyciągamy pięty do pośladków i wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy około piętnastu razy i rozluźniamy łydki.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.