Czym objawia się niedobór witaminy B12? Zwróć uwagę na ten bardzo ważny składnik, aby uniknąć poważnych problemów

Witamina B12 odpowiada za szereg ważnych funkcji. Niestety o jej niedobór jest bardzo łatwo, zwłaszcza na dietach roślinnych. Z czym wiąże się zbyt mała ilość tego składnika w codziennym menu? To warto wiedzieć!

Witamina B12 jest jedną z tych, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest to, aby pamiętać, że organizm nie jest w stanie jej wytworzyć samodzielnie - jest jedynie dostarczana z odpowiednimi produktami żywnościowymi lub suplementami. Dlaczego jej niedobór jest niebezpieczny?

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Witamina B12 - za co odpowiada?

Ta witamina z grupy B ma naprawdę niezwykłe działanie. Bierze m.in udział w tworzeniu łańcucha DNA, powstawaniu i utrzymaniu czerwonych krwinek. Wspomaga też właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mózgu. Ma też swój udział w poprawie metabolizmu i procesach wytwarzania energii. Gdzie zatem znajdziemy tę witaminę o wielkiej mocy? Dobrymi źródłami B12 są np.:

  • ryby;
  • jaja;
  • czerwone mięso;
  • skorupiaki;
  • wątróbka.

W obecnych czasach, aby ułatwić życie osobom, które nie jedzą mięsa i produktów zwierzęcych, możemy znaleźć w sklepach produkty roślinne, wzbogacone o witaminę B12; są to np. napoje roślinne, płatki śniadaniowe czy tofu. Istnieją też oczywiście suplementy z tym składnikiem.

Witamina B12 - jak rozpoznać jej niedobór?

Nasze ciało potrafi nam wysłać sygnały, że pewnych składników dostarczamy za mało. Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze witaminy B12 i powinny nas zaniepokoić? 

Anemia

Niedokrwistość, choć w głównej mierze kojarzona jest ze zbyt małą ilością żelaza, jest również spowodowana zbyt małą ilością witaminy B12 w diecie. Niedobór witaminy B12 jest związany z anemią makrocytową, w której czerwone krwinki są większe niż przeciętnie. Jest to przeciwieństwo niedoboru żelaza, który powoduje powstawanie małych czerwonych krwinek. Objawy towarzyszące takiej anemii to:

  • zmęczenie;
  • nietolerancja zimna;
  • zaburzenia nastroju;
  • letarg;
  • bezsenność.

Problemy sercowo-naczyniowe

Witamina B12 rozkłada aminokwas znany jako homocysteina. Kiedy w organizmie brakuje witaminy B12, poziom homocysteiny jest podwyższony. Wysoki poziom homocysteiny zwiększa ryzyko zawału serca . Badania sugerują, że homocysteina jest związana z uszkodzeniem wyściółki tętnic, co może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

 Uszkodzenie komórek nerwowych

To jeden z poważniejszych skutków niedoboru witaminy B12. Właśnie ta witamina z grupy B ma kluczowe znaczenie dla zdrowia osłonki mielinowej, która otacza i chroni nerwy. Niedobór witaminy B12 może powodować pęcznienie i rozpad mieliny, uszkadzając układ nerwowy, co może się objawiać mrowieniem lub drętwieniem odczuwalnym w całym ciele.

Napady duszności

Niedobór witaminy B12 może osłabić zdolność czerwonych krwinek do dostarczania tlenu do mięśni, co może prowadzić do duszności. Objawem towarzyszącym dusznościom wywołanym niedoborem B12 są też zawroty głowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA