Kalistenika to trening siłowy, który opiera się na ćwiczeniach z obciążeniem własnego ciała. Ogromne znaczenie ma technika i regularność oraz progresja. opierający się na ćwiczeniach z własną masą ciała. Aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną częstotliwość ich wykonywania. Ustalenie właściwego planu treningowego to pierwszy krok do sukcesu. Dowiedz się, jakie metody treningu dają najlepsze rezultaty i jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia kalisteniczne.
W pierwszej kolejności warto zacząć od testu sprawności. Oszacuj swoje możliwości i na podstawie testu ustal właściwy plan treningowy. Zacznij od postawowych ćwiczeń, takich jak:
Oto nasza propozycja planu treningowego dla początkujących, który składa się z dwóch trneingów. Trenuj zgodnie z tym planem minimum trzy razy w tygodniu wykonując treningi naprzemiennie i robiąc minimym jeden dzień przerwy miedzy treningiem A, a treningiem B.
Trening A
Rozgrzewka:
Trening właściwy:
Trening B
Rozgrzewka:
Trening właściwy:
Jeśli nie jesteś w stanie się podciąganąć możesz użyć gum oporowych, które ułatwią ci wykonanie ćwiczenia. Natomiast jeśli masz problemy z wykonaniem pompek ułatwieniem będzie wykonanie ich na podwyższeniu np. na ławce/skrzyni lub podpierając się na kolanach.
Zobacz: Trening pupy dopasowany do kształtu twoich pośladków
Taki plan warto stosować minimum przez miesiąc. Z czasem warto utrudniać sobie ćwiczenia poprzez dodawanie ilości powtórzeń lub zwiększanie serii. Regularne treningi kalisteniki bardzo szybko przynoszą efekty, jeśli idą w parze ze zdrowym odżywianiem.
Zobacz: Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Czym jest i jak je obliczyć?