Spinning. Na czym polega i jakie daje efekty?

Spinning jest doskonałą formą aktywności, szczególnie dla osób uwielbiających jazdę na rowerze. Jednak w odróżnieniu od klasycznej jazdy na rowerze, ze spinningu nie musisz rezygnować nawet w okresie jesienno-zimowym. Jakie jeszcze zalety posiada ten trening?

INTERWAŁOWY TRENING ODCHUDZAJĄCY

Spinning - co to jest? 

Spinning jest to trening kolarski na specjalnym rowerku, odbywający się w sali fitness. Sprzęt używany podczas spinningu jest nieco inny niż domowe rowerki stacjonarne. Zajęcia te odbywają się w kilku lub kilkunastoosobowych grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora, w trakcie treningu włączona jest głośna muzyka, z którą zmienia się tempo jazdy, a także obciążenie.

Trening spinning - na czym polega?

Spinning to aktywność fizyczna o charakterze wytrzymałościowym, w którym to muzyka narzuca tempo jazdy. Są odcinki lekkie imitujące jazdę po płaskiej nawierzchni, oraz znacznie intensywniejsze, które przypominają pedałowanie z góry i pod górę. Taka aktywność fizyczna to nie tylko świetnie spędzony czas, ale również doskonały sposób na poprawę kondycji oraz zdrowia.

Spinning - jak ćwiczyć?

Spinning najlepiej uprawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który opracuje profesjonalny zestaw ćwiczeń interwałowych. Zajęcia grupowe pod okiem instruktora dodatkowo dodadzą energii oraz motywacji do ćwiczeń, przez co nie stracisz zbyt szybko zapału. Pamiętaj, by po treningu dokładnie się rozciągnąć - pomoże to uniknąć 'zakwasów' oraz zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Spinning - efekty

W czasie godziny spinningu można spalić nawet do 1000 kcal. Jednak osoby początkujące powinny zacząć od treningów 2-3 razy w tygodniu, po ok. 20-30 minut, by nie przeforsować swojego organizmu. Oto efekty, które przynosi spinning:

  • wzmacnia mięśnie brzucha (również te głębokie)
  • rzeźbi oraz wzmacnia nogi
  • poprawia kondycję pracy serca
  • zmniejsza obwody łydek, ud, bioder i brzucha
  • poprawia ukrwienie ciała (co pomaga zwalczać cellulit)
  • korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy.
 
Więcej o: