Dlaczego warto codziennie pić sok z buraka? Napój ma niezwykłe właściwości. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań

Sok z czerwonych buraków powinien być uznawany za jeden z superfoodsów. Warzywo to posiada moc cennych składników odżywczych, które wpłyną na poprawę naszego zdrowia.

Buraki ćwikłowe to popularne warzywo, które często ląduje na naszych talerzach. Możemy je przygotować na wiele różnych sposobów; placki, risotto, zupa-krem to tylko kilka prostszych propozycji. Dlaczego warto zdecydować się na buraki pod postacią soku? Jest kilka ważnych powodów.

Zobacz wideo Przepis na zdrowe i pyszne buraki hasselback

Sok z buraka - jakie ma właściwości?

Sok wyciskany ze świeżych, surowych buraków zawiera o wiele więcej witamin, niż np. zupa przygotowana z już ugotowanych warzyw. W tak przygotowanym napoju znajdziemy m.in.:

  • kwas foliowy;
  • witaminy z grupy B;
  • witaminy A, E, C oraz K;
  • magnez;
  • wapń;
  • cynk.

Oprócz tego buraki to też cenne źródło błonnika oraz przeciwutleniaczy. To wszystko razem sprawia, że sok z buraka świetnie sprawdzi się u osób, które cierpią na anemię, chcą poprawić metabolizm czy wzmocnić odporność organizmu (sok z buraków jest polecany do picia zwłaszcza zimą). Jak dodaje portal Medonet, buraczany napój może też pomóc zrzucić zbędne kilogramy:

Po sok z buraków warto też sięgać podczas odchudzania się. Poprawia przemianę materii i pomaga oczyszczać organizm ze szkodliwych produktów, powstających podczas procesów metabolicznych. Dodatkowo jest niskokaloryczny – 100 ml soku z buraka ma zaledwie 45 kcal - czytamy na stronie portalu.

Sok z buraka znany jest również z regulacji ciśnienia, łagodzenia bólu gardła i pozytywnego wpływania na stan naszej skóry. Może też poprawić wyniki sportowe - azotany zawarte w warzywie przyczyniają się do zwiększenia wydolności oddechowej

Sok z buraków - przeciwwskazania

Choć jest to warzywo o wielkiej mocy, istnieje kilka grup osób, które powinny uważać na ten produkt. W burakach znajdują się szczawiany, które zaostrzają objawy takich schorzeń jak reumatyzm oraz kamica nerkowa.

Więcej o: