Jakie cechy ma mezomorfik? Jak ma schudnąć mezomorfik? Dieta i trening dla mezomorfika

Mezomorfik to jeden z somatycznych typów sylwetki człowieka. Pozostałe to typ ektomorficzny i endomorficzny. Jakie są między nimi różnice? I jak ma schudnąć mezomorfik? Przedstawiamy szczegóły diety i treningu.

Kim jest mezomorfik? Jakie cechy ma mezomorfik?

Mezomorfik to typ sylwetki, który wyróżnia się idealnie proporcjonalną budową. To właśnie mezomorficy mają zazwyczaj muskulaturę godną pozazdroszczenia, szybko nabierają masy mięśniowej i bardzo szybko spalają kalorie. Często mówi się, że mezomorfik łączy w sobie najlepsze cechy ektomorfika i endomorfika. Może mieć więc pięknie zarysowane mięśnie, figurę w kształcę litery V, czyli taką o wąskich biodrach i szerokich ramionach. Może mieć jednak przy tym także umięśnione – nawet aż nadto – nogi.

Ze względu na to, że mezomorfika wyróżnia bardzo dobry metabolizm jest on najbardziej pożądanym typem sylwetki. Warto wiedzieć, że mezomorficy mają także mocne kości i stawy. Co ich różni od ekromorfików i endomorfików?

Ekro czy mezo czy endomorfik? Różnice

Skoro wiemy już, jakie cechy wyróżniają mezomorfika, przyjrzyjmy się różnicom na tle ekro i endomorfików.

Endomorficy to najczęstszy typ budowy ciała. Towarzyszy im nieco krępa budowa ciała, problem ze spalaniem tkanki tłuszczowej, dość wolny metabolizm. Niekiedy sylwetka endormofika wygląda na okrągłą, czasem nieco krągłą. Wyróżnia ich bardzo duża siła i wytrzymałość organizmu.

Natomiast ekromorfik ma dość nietypową obręcz barkową. Jest ona niewiele szersza niż biodra. Endomorfik może zazdrościć mu szybkiego metabolizm i wyjątkowo niskiego poziomu tkanki tłuszczowej. Całe ciało ekromofika ma niewiele mięśni, więc ma on trudność ze zbudowaniem muskulatury. Cechuje go też płaska klatka piersiowa, małe stawy, ogólna wiotkość i kruchość.

Jak ma schudnąć mezomorfik? Dieta i trening dla mezomorfika

Choć mezomorficy zazwyczaj są szczupli, ich przemiana materii działa sprawnie, to jednak jest wolniejsza niż ta u ektomorfika. Nie wolno więc spożywać nadmiarnej ilości tłuszczy czy węglowodanów. Mezomorfik nie nabiera też masy tak szybko jak endomorfik, więc powinien pilnować dawkowania białka. Najlepiej gdyby wynosiło ono około 2 g na każdy kilogram masy ciała. Nie wolno jednak przekraczać dawki 2,5 g, ponieważ możemy uzyskać odwrotny efekt – metabolizm może spowolnić i zanim wchłonie się białko do naszego organizmu, zdąży się ono odłożyć w tkance tłuszczowej.

Dieta mezomorfika powinna zawierać więc jak najmniej niezdrowej, przetworzonej żywności. Najlepiej spożywać dużo zdrowych tłuszczy, czyli na przykład zdrowych, tłustych ryb morskich czy awokado lub orzechów włoskich. Ograniczmy do niezbędnego minimum sól i wszelkie słone przekąski. Cukier także powinien zniknąć z menu mezomorfika.

Warto pomyśleć także o suplementowaniu minerałów i witamin. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmy. Mezomorfik może spożywać nawet trzy litry wody każdego dnia!

Należy jednak zawsze pamiętać, że dieta na niewiele się zda, jeśli nie zadbamy także o trening. Dopiero połączeni zdrowej diety i dobrze ułożonego treningu przyniesie nam pożądany skutek, czyli redukcję zbędnych kilogramów. Jak więc powinien wyglądać trening na masę dla mezomorfika?

Trening na masę dla mezomorfika

Trening na masę dla mezomorfika warto ułożyć wraz z trenerem personalnym lub ekspertem do spraw żywienia. Specjaliści pomogą dobrać ćwiczenia tak, aby były one jak najbardziej efektywne. Jednak zanim udamy się po pomoc, możemy pomyśleć o treningu wytrzymałościowym i siłowym. To dyscypliny, w których mezomorfik osiągnie najwięcej. Nie powinniśmy przesadzać z treningiem cardio – od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale nie powinniśmy na niego stawiać. Może on skutkować trudnościami w uzyskaniu wyraźnych efektów. Cardio ćwiczymy więc nie częściej niż raz w tygodniu.

Skuteczniejszy od cardio będzie na pewno trening aerobowy. Interwały – to forma treningu aerobowego – pozwolą nam spalić kalorie, wzmocnić ciało i przygotować organizm pod budowanie masy mięśniowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.