Jak uzyskać wymarzoną sylwetkę?Woda alkaliczna, która wspiera cele treningowe

Regularne treningi, dieta dopasowana do potrzeb osoby trenującej, to tylko niektóre elementy składające się na sukces, jakim jest uzyskanie wymarzonej sylwetki. Ważnym elementem jest także regeneracja, na którą składa się odpowiednia ilość snu, odpoczynku i przerw pomiędzy jednostkami treningowymi. Do tej układanki należy dołożyć jeszcze odpowiednie nawodnienie - zarówno podczas samego treningu, jak i w ciągu całego dnia. A po jaką wodę powinny sięgać osoby aktywne fizycznie, aby utrzymywać swój organizm w stanie równowagi i wspomagać osiągnięcie celów treningowych?

Zespół badawczy Akademii Wychowania Fizycznego Katowice, pod przewodnictwem dr Jakuba Chyckiego, przeprowadził w 2021 r. badanie „Wpływ wody alkalicznej na metabolizm tłuszczy podczas długotrwałego wysiłku fizycznego o niskiej intensywności". Jego celem była ocena wpływu stanu nawodnienia (odwodnienia bądź nieskompensowanej utraty wody) na metabolizm tłuszczy w spoczynku, jak również w trakcie trwania wysiłku fizycznego. Badanie zostało przeprowadzone na trzech grupach: pierwsza z nich, przed i w trakcie wysiłku piła wodę placebo, druga wodę Alcalia, a trzecia nie spożywała w trakcie eksperymentu żadnych płynów. Dodatkowo każda z tych grup została poddana długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu o niskiej intensywności – 2h jazdy na rowerze stacjonarnym. Osoby, które były w grupie pijącej wodę Alcalia odczuwały mniejsze zmęczenie, ponieważ łagodziła ona ich stres wysiłkowy – ograniczała stres metaboliczny, czyli wzrost stężenia kortyzolu i noradrenaliny. Z przeprowadzonych badań wynika, że Alcalia przyspiesza, intensyfikuje i przedłuża metabolizm tłuszczy po długotrwałym wysiłku fizycznym o niskiej intensywności, a dodatkowo wpływa na istotny statystycznie wzrost uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych (FFA), co w dłuższej perspektywie korzystnie wpływa na utrzymanie wysportowanej sylwetki.

Przeprowadzone badania nad stanem nawodnienia oraz wpływem stosowania wody alkalicznej na metabolizm wysiłkowy stanowiło duże wyzwanie – zarówno projektowe, jak również związane z realizacją. Projekt zorientowany był na dwa wiodące cele i związane z nimi odpowiedzi na pytania: Czy woda alkaliczna skutecznie nawadnia podczas aktywności fizycznej? Czy stan nawodnienia i skutecznego kompensowania utraty płynów podczas wysiłku ma wpływ na metabolizm tłuszczy? Okazuje się, że w wysiłkach długotrwałych o niskiej intensywności skuteczne wyrównywanie utraconych płynów to strategiczna potrzeba. Woda alkaliczna skutecznie nawadnia, ogranicza stres metaboliczny, zmniejsza subiektywne poczucie zmęczenia oraz wspiera metabolizm tłuszczy – podkreśla dr Jakub Chycki.

Materiał reklamowyMateriał reklamowy Alcalia

Nie bez powodu Alcalia nazywana jest super wodą – przede wszystkim posiada najwyższe pH 9,36, wśród wód dostępnych na rynku, a jej działanie jest udowodnione naukowo. Poza skutecznym nawodnieniem, przynosi wiele innych korzyści, które według badania SW Research „Poziom wiedzy Polaków na temat nawodnienia i wody alkalicznej" są istotne już dla 55 proc. konsumentów. Pijąc wodę alkaliczną dostarczamy organizmowi antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami, wspomagając hamowanie procesów starzenia co powoduje, że skóra ma mniej zmarszczek. Wysokie pH pozytywnie wpływa także na walkę z cellulitem i ogólną poprawę naszego wyglądu. Kolejnym benefitem płynącym z picia wody alkalicznej jest wspomaganie procesów trawiennych i przyspieszenie metabolizmu, które mogą przyczynić się do szybszego osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Coraz lepiej rozumiemy, jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dbanie o jego podstawowe potrzeby. Warto natomiast pamiętać, że woda alkaliczna nie tylko skutecznie nawadnia organizm (nie tylko na co dzień, ale także między innymi podczas podejmowania aktywności fizycznej), ale także, jak wskazują dane, wspiera dbanie o cerę, równowagę i metabolizm organizmu, a dzięki temu, po prostu pomaga zadbać o dobre samopoczucie. To szczególnie ważne w kontekście tego, jak wymagający jest nasz współczesny, codzienny świat, w którym często pędzimy – podkreśla Daria Abramowicz, psycholog sportowa, na co dzień współpracująca z Igą Świątek.

Materiał reklamowyMateriał reklamowy Alcalia

Coraz częściej dostrzegamy nie tylko skuteczność wody alkalicznej w kontekście codziennego nawodnienia, ale także wybieramy ją ze względu na dodatkowe korzyści dla naszego organizmu, takie jak wspomaganie podczas wysiłku fizycznego – od 2021 roku świadomość kategorii wód alkalicznych wśród konsumentów wzrosła aż o 16 proc. (porównanie badań w ramach ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna, 2021 oraz SW Research, 2022). Najlepszym wyborem w tej kategorii będzie super woda Alcalia, o najwyższym pH na rynku, która według badania SW Research (2022) już teraz jest wodą alkaliczną najczęściej wybieraną przez konsumentów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.