Podczas treningu bokserskiego przyspiesza nasz metabolizm i poprawia się znacznie nasza kontuzja. Jak powinien wyglądać trening bokserski dla początkujących? Warto sprawdzić, jak ćwiczyć w domu i na siłowni.
Jak to bywa w każdym sporcie, pierwsze treningi są zdecydowanie najtrudniejsze. Z jednej strony, jeśli ćwiczysz w grupie, podczas zajęć zorganizowanych, wydaje ci się, że wszyscy są już zaawansowani i każdy jest od ciebie znacząco lepszy. Z drugiej strony może nas zniechęcić monotonnie pierwszych zajęć. Początkowe treningi bokserskie zazwyczaj są po prostu nudne. Uczymy się samych podstaw, wzmacniamy mięśnie. To może niektórych zniechęcić do ćwiczeń.
Aby rozpocząć trening bokserski potrzebny jest plan. W rozpisce treningu bokserskiego muszą się znaleźć wytyczne - ile powinna trwać rozgrzewka, z jakich ćwiczeń powinna się składać, jak powinno wyglądać rozciąganie po treningu. Istotne jest uwzględnienie dni na odpoczynek i regenerację. Najważniejszy jest oczywiście trening właściwy. W planie treningu bokserskiego nie możemy zapomnieć o ćwiczeniu nóg. Ręce tylko kończą każde uderzenie. Siła ciosu idzie z nóg i z bioder. Plan treningu bokserskiego musi zakładać powtórzenia. Bez tego ani ruch. Powtarzamy ciosy do skutku, aż wejdą nam w nawyk i będziemy je robić z zamkniętymi oczami. Zadbaj o budowę mięśni. W rozpisce treningu bokserskiego uwzględnij czas na rozrost włókien szybko kurczliwych. To właśnie one odpowiadają za moc i szybkość boksera.
Trening bokserski na siłowni oraz w domu w dużej mierze polega na wykonywaniu ćwiczeń z workiem bokserskim. Można także walczyć z cieniem. Jednak na początek trenerzy personalni zalecają próbować z "realnym" przeciwnikiem, czyli w tym wypadku przeprowadzać trening bokserski z workiem.
Od czego zacząć trening bokserski na siłowni? Koniecznie na początku wzmocnij brzuch i nogi. Brzuch jest bowiem najważniejszą partią mięśni, która odpowiada zarówno za dynamikę, jak i chroni przed mocnymi uderzeniami w tułów. Trenując samodzielnie boks na siłowni czy też w domowym zaciszu, musisz poświęcić bardzo dużo uwagi na wzmocnienie właśnie tych mięśni. Trening mięśni brzucha wykonujemy tylko dwa razy w tygodniu. Powinien być on krótki, ale za to bardzo intensywny. Robimy jak najkrótsze przerwy. Ważne, aby pić dopiero po skończonym ćwiczeniu.
Jeśli chodzi o trening nóg, to niektóre z wyżej wymienionych ćwiczeń angażują do pracy także nogi. Jednak w treningu bokserskim na siłowni i w domu, należy uwzględnić także oddzielne ćwiczenia tej partii ciała. Mogą to być jedne z poniższych ćwiczeń:
Worek bokserski to przyrząd wykorzystywany w większości sportów walki. Koniecznie zaopatrz się w worek bokserski, jeśli chcesz ćwiczyć w domu. Worki bokserskie znajdziesz także w praktycznie każdej siłowni czy fitness klubie.
Co ciekawe, przynajmniej na początku, celem treningu bokserskiego na worku nie jest nauka trudnych kombinacji ciosów, a maksymalne zmęczenie. Podczas treningu bokserskiego dla początkujących wykonujemy same proste ciosy. Rób je naprzemiennie – raz lewa, raz prawa strona.