Rękawice bokserskie. Jakie wybrać? Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich?

Rękawice bokserskie są niezbędnym wyposażeniem każdego pięściarza. To one bardzo często decydują o wynikach treningów i walk, ale przede wszystkim chronią sportowców przed urazami.
Zobacz wideo

Rękawice bokserskie są bardzo ważne podczas uprawiania sportów walki. Walka gołymi pięściami jest bardzo ryzykowna. Bez rękawic bokserskich możemy doświadczyć groźnych urazów, często śmiertelnych! To właśnie pojawienia się rękawic zmniejszyło liczbę wypadków na ringach.

Obecnie rękawice bokserskie są używane nie tylko podczas uprawiania boksu, lecz także są wykorzystywane w innych sztukach walki. Bez nich nie powinniśmy trenować choćby kickboxingu czy muay tahi (boksu tajskiego).

Rękawice bokserskie dostępne na rynku różnią się między sobą nie tylko producentem i ceną, lecz także wagą, tworzywem, z którego zostały wykonane, oraz kształtem. Ich wnętrze powinno być wypełnione specjalnym materiałem, który dzięki tak zwanej „dużej strefie zgniotu”, amortyzuje ciosy. Forma wypełnienia dodatkowo umożliwia odpowiednie ułożenie pięści. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu bokser chroni kciuk i resztę dłoni przed groźnymi kontuzjami.

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich jest więc szalenie istotny. Ma znaczenie i dla komfortu, i zdrowia pięściarza, ale także wspomaga technikę walki. Warto poradzić się więc specjalisty, który szczegółowo przeanalizuje nasze potrzeby. Ponadto trzeba pamiętać, że podczas uprawiania sportów walki profesjonalnie parametry rękawic są bardzo skrupulatnie określone. Używanie rękawic, które nie spełniają wymaganych norm może skończyć się dyskwalifikacją z zawodów.

Rozmiar rękawic bokserskich. Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich?

Rozmiar rękawic bokserskich jest kluczowy. To od wyboru rozmiaru powinniśmy zacząć. Jak to zrobić właściwie? Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich? Producenci rękawic podają zazwyczaj nie rozmiar rękawic, a ich wagę. Na dodatek, co może być mylące, ich wagę określają w uncjach.

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich jest ważny nawet dla początkującego pięściarza.Wybór odpowiednich rękawic bokserskich jest ważny nawet dla początkującego pięściarza. Pinterest

Oto rozmiary rękawic bokserskich:

  • rękawice 6 – 8 OZ – polecane głównie dla dzieci oraz drobnych kobiet, które mają małe dłonie
  • rękawice 10 – 12 OZ – te rękawice powinny wybrać kobiety, które mają standardowe dłonie i mężczyźni o mniejszych dłoniach
  • rękawice 14 OZ – na ich zakup powinni zdecydować się mężczyźni o średniej wielkości dłoni
  • rękawice 16 OZ i większe – zaleca się je mężczyznom, którzy mają duże dłonie

Najczęściej wybierane rękawice bokserskie to 10 i 12 OZ. Rękawice przeznaczone do treningów – tak zwane piąstkówki - występują w innej tabeli rozmiarowej – od S do XL. Podczas ich wyboru powinniśmy kierować się tym samym kryterium. Dobór rozmiaru rękawic bokserskich treningowych także powinniśmy uzależnić od wielkości swoich dłoni.

Rękawice bokserskie – cena

Ile powinny kosztować dobre jakościowo, solidne rękawice bokserskie? To oczywiście zależy od tego, czy chcemy kupić rękawice skórzane czy z tworzywa sztucznego. Te skórzane są zazwyczaj dwukrotnie droższe. Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup skórzanych rękawic, to rozsądną ceną jest kwota 200 złotych. Syntetyczne rękawice kupimy natomiast już do 100 złotych.

Rękawice bokserskie treningowe, czyli jakie?

Rękawice bokserskie możemy podzielić na dwa typy – bokserskie i treningowe. Bokserskie to te przeznaczone do walk, sparingów i treningów na sprzęcie, czyli na workach, gruszkach i tarczach. Natomiast rękawice treningowe – inaczej przyrządowe, piąstkówki – to jak sama nazwa wskazuje rękawice przeznaczone wyłącznie do treningów na sprzęcie i w klinczu.

Rękawice bokserskie - jakie wybrać?

Rękawice skórzane czy syntetyczne? Sznurowane czy na rzepy? To najczęściej zadawane pytania przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztukami walki. Rękawice bokserskie możemy podzielić na te wykonane ze skóry naturalne oraz PCV, czyli skóry syntetycznej. Naturalnie to skórzane rękawice będą trwalsze i dłużej nam posłużą. Jednak jeśli jesteśmy początkującymi bokserami, nie mamy pewności, czy to sport dla nas, syntetyczne rękawice bokserskie będą równie dobrym rozwiązaniem.

A jakie rękawice bokserskie wybrać, jeśli chodzi o sposób zapięcia? Sznurowane czy na rzepy? Sznurowane rękawice bokserskie to klasyczne rękawice. Ten sposób zapięcia wymaga od boksera większej wprawy. Nie dziwi więc fakt, że zdecydowanie częściej, szczególnie przez początkujących bokserów, wybierane są rękawice zapinane na rzepy. To po prostu praktyczniejsze rozwiązanie.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.