Metabolizm. Co to jest metabolizm? Metabolizm energetyczny i metabolizm spoczynkowy. Jak przyspieszyć metabolizm?

Metabolizm to zespół reakcji, które zachodzącą w naszym organizmie. Ich celem jest doprowadzenie do wykorzystania energii i składników odżywczych z pożywienia i do podtrzymania procesów życiowych. Czy można przyspieszyć metabolizm? Czym różni się metabolizm energetyczny od metabolizmu spoczynkowego?

Metabolizm – co to? Metabolizm energetyczny

Metabolizm to wszystkie mechanizmy i procesy, do których dochodzi w naszych żywych komórkach. Mają one za zadanie pozyskanie, wykorzystanie i zmagazynowanie energii ze składników pokarmowych, których dostarczamy organizmowi w ciągu dnia. Metabolizm umożliwia więc życie komórek, a więc funkcjonowanie całego naszego organizmu. Można wyszczególnić dwa podstawowe cele procesów metabolicznych. Pierwszym z nich jest wspomniane już pozyskanie energii pochodzącej ze składników odżywczych z pożywienia, a drugim zadbanie o dostawę prekursorów do wytwarzania makrocząsteczek, na przykład aminokwasów do budowy białek czy zasad azotowych do budowy DNA.

Tłumacząc prościej i bardziej obrazowo, w wyniku metabolizmu wszystkie składniki odżywcze, które dostarczamy do organizmu, najpierw są rozkładane do elementów budulcowych – inaczej prekursorów – a następnie  z rozłożonych składników powstaje energia. Te dwie składowe – prekursory i energia – budują makrocząsteczki i doprowadzają do działania naszego organizmu.

Te procesy metabolizmu, nazywanego fachowo metabolizmem energetycznym, dzielimy na anabolizm i katabolizm. Anabolizm zużywa energię i tworzy makrocząsteczki. Katabolizm to rozpad makrocząsteczek i wytwarzanie z nich energii. Te dwa procesy łączą się i przenikają. Jeden nie istnieje bez drugiego. Muszą współdziałać, ponieważ inaczej zostaje zaburzona równowaga metaboliczna, czyli homeostaza.

Metabolizm tłuszczów

Jak wiemy, nasz organizm wykorzystuje tłuszcze do pozyskania energii i do jej gromadzenia. Metabolizm tłuszczów polega więc na bardzo wolnym rozbijaniu lipidów i wchłanianiu ich stopniowo do krwi. Gdy  metabolizm tłuszczów jest zbyt wolny, nie możemy stracić na wadze. Mimo że dokładamy wszelkich starań, waga stoi w miejscu.

Jeśli mówimy o metabolizmie tłuszczów, musimy uzmysłowić sobie to, że proces trawienia tłuszczów rozpoczyna się już w żołądku. Potem przechodzi do dwunastnicy. Tam dochodzi do rozbicia cząsteczek na mniejsze. Dzięki temu lepiej je trawimy. Następuje to też szybciej.

Do kolejnego etapu metabolizmu tłuszczów dochodzi w jelicie cienkim. Tutaj uaktywnia się trzustka. Część rozbitych na mniejsze cząsteczki lipidów trafia do krwi, pozostałe ponownie się łączą i tworzą triglicerydy.

Metabolizm spoczynkowy

Skoro wiemy już wiele o metabolizmie energetycznym, warto pochylić się także nad metabolizmem spoczynkowym. Tutaj warto uświadomić sobie, że metabolizm człowieka można podzielić na trzy elementy. Pierwszym jest właśnie metabolizm spoczynkowy, który stanowi aż 70 proc. wszystkich procesów metabolicznych! Metabolizm spoczynkowy to ten, którego praca jest przeznaczana na podtrzymanie wszystkich funkcji życiowych. Poza nim 20 proc. stanowi metabolizm z aktywności ruchowej i 10 proc. z energii, którą zużywamy na trawienie.

Metabolizm – jak przyspieszyć?

Wiele osób zastanawia się, jak przyspieszyć metabolizm. Po pierwsze trzeba zmniejszyć liczbę dostarczanych kalorii. Należy to jednak robić z głową i bardzo stopniowo. Nie można doprowadzić do sytuacji, podczas której z głodu myślimy o jedzeniu. Lepiej ograniczyć powoli spożycie tłuszczów nasyconych na rzecz nienasyconych. Wykluczamy z diety także słodycze, a wprowadzamy produkty o dużej zawartości błonnika.

Aby przyspieszyć metabolizm, niezbędny jest także ruch. Dobrze ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Trening na przyspieszenie metabolizmu musi trwać minimum 45 minut. Tylko w ten sposób przyspieszymy metabolizm. Kiedy wysiłek jest krótszy, spalamy wyłącznie cukier z wątroby i mięśni, tłuszcz zostaje. Tempo przemiany materii, podkręcone właściwie przeprowadzonym treningiem, wzrasta nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale również utrzymuje się po ich zakończeniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.