Alergie pokarmowe zdarzają się coraz częściej. Dlaczego?

Alergie pokarmowe oraz uczulenia to coraz powszechniejszy problem dotykający coraz większą liczbę ludzi. Na każdym kroku możemy spotkać osoby uczulone na gluten, laktozę i wiele innych. Dlaczego tak się dzieje?

Na całym świecie naukowcy odnotowują znaczny wzrost alergii pokarmowych. Co prawda nie odkryli jeszcze stuprocentowo pewnej przyczyny tego zjawiska, jednak mają kilka teorii.

W ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość zapadania na alergie pokarmowe znacznie wzrosła w środowiskach uprzemysłowionych. Specjaliści powiązują przyczyny wrażliwości na żywność z czynnikami środowiskowymi oraz nowoczesnym stylem życia. Zanieczyszczenia, zmiany w diecie i żywność przetworzona może sprzyjać uczuleniom związanym z układem pokarmowym.

Gluten. Wyeliminować go z diety, czy nie?

Część naukowców jest również takiego zdania, że to niedobory witaminy D należy winić za szerzące się alergie pokarmowe. Większość społeczeństwa ma jej zbyt mało i dodatkowo pomija suplementacje. W USA wskaźnik jej niedoboru wzrósł prawie dwukrotnie w ciągu zaledwie dekady. Aż 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D, a to właśnie ona może nas uchronić przed wieloma chorobami. Osoby dorosłe (powyżej 18 roku życia) powinny suplementować witaminę D dawce 1000-3000 IU na dobę nawet przez cały rok, jeśli nie można zagwarantować wystarczającej syntezy witaminy D przez skórę latem.

Istnieje także teoria, że ludzi cierpiących na alergie pokarmowe wcale nie jest więcej, niż kiedyś, tylko teraz mamy większą świadomość oraz znacznie lepszą diagnostykę. Specjaliści jednak nie zgadzają się z tą tezą. Uczulenie na jedzenie występuje coraz częściej i należy je raczej powiązywać z czynnikami środowiskowymi. W krajach rozwijających się, a także na terenach wiejskich występuje znacznie mniej alergii pokarmowych niż w dużych miastach.

Uczulenie na jedzenie to nie tylko niebezpieczna przypadłość, ale także często bardzo uciążliwa. Konieczność rezygnowania z wybranych składników pokarmowych wymaga nieustannego kontrolowania swojego menu. Nawet spożycie śladowej ilości alergenu może wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęstszymi objawami alergii są dolegliwości żołądkowe, wysypka, biegunka lub bóle głowy. Alergii pokarmowej (jak każdej innej) nie należy lekceważyć, gdyż w wyniku kontaktu z alergenem, oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest niebezpieczny i może nawet doprowadzić do śmierci.

7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz dietę eliminacyjną

 


  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.