Dieta baletnicy. Jak wygląda jadłospis w diecie baletnicy? Czy dieta baletnicy jest skuteczna?

Dieta baletnicy to bardzo restrykcyjny, niskokaloryczny model żywienia. Efekty odchudzania można zauważyć po maksymalnie dwóch tygodniach. Jednak eksperci do spraw żywienia odradzają ten sposób utraty kilogramów. Dlaczego?

Dieta baletnicy – jadłospis i główne zasady

Dieta baletnicy to 10-dniowa dieta odchudzająca. Rygorystyczna, niskokaloryczna i niestety wyniszczająca organizm. Poza tym, że jadłospis diety baletnicy jest mocno ograniczony, jest też bardzo ubogi w składniki odżywcze. Może prowadzić do poważnych konsekwencji, które zrujnują nasze zdrowie.

Dieta baletnicy zarzuca bardzo szybkie tempo odchudzania. W końcu obiecuje zrzucenie 10 kg w 10 dni. To pewnie przez ten spektakularny efekt dieta baletnicy jest wciąż tak popularna. Szczególnie wśród młodych kobiet, które skuszone błyskawiczną zmianą sylwetki nie myślą o tym, że przypłacą ten rezultat zdrowiem, a prawdopodobnie i tak dopadnie je efekt jo-jo i kilogramy wrócą.

Nazwa diety wzięła się oczywiście z przekonania społecznego o nienagannym i szczupłym ciele baletnic. Dziewczyny, które zawodowo tańczą mają bardzo drobną sylwetkę. Ale jedzą zazwyczaj zupełnie normalne posiłki. Ich szczupłe ciało to w dużej mierze efekt morderczych treningów, które dzień w dzień przeprowadzają. Niestety to tylko jedna strona medalu. Trzeba wspomnieć także o tym, że środowisku zawodowych tancerek znajduje się bardzo wiele dziewczyn, które cierpi na zaburzenia żywienia.

Dieta baletnicy - co jeść?

Podkreślmy raz jeszcze, dieta baletnicy nie jest zdrowym i racjonalnym modelem żywienia. Nie powinniśmy jej stosować. Wyłącznie jako ciekawostkę przedstawiamy poniższy jadłospis diety baletnicy:

Dzień I i II. Pierwsze dwa dni są najbardziej rygorystyczne z całej 10-dniowej diety baletnicy. Przez 48 godzin pijemy wyłącznie wodę. Można ewentualnie włączyć do diety także kawę. Najlepiej czarną lub z niewielką ilością odtłuszczonego mleka. Bezwzględnie nie powinno się jej słodzić.

Dzień III i IV. W dalszym ciągu pijemy dużo niegazowanej wody. Można powoli włączyć do jadłospisu odtłuszczony nabiał, czyli biały ser twarogowy, naturalne jogurty, mleko 0 proc.

Dzień V i VI. Te dwa dni są natomiast bardzo monotonne. Jedynym dozwolonym pokarmem w diecie baletnicy jest są wtedy ziemniaki. Nie można zjeść więcej niż 11 sztuk dziennie.

Dzień VII i VIII. Tutaj również możemy narzekać na kulinarną nudę. Spożywamy przez dwa dni wyłącznie białe, ugotowane najlepiej na parze, mięso Maksymalna dozwolona ilość to 0,5 kg dziennie.

Dzień IX i X. Dietę kończą dwa warzywne dni. W dziewiątym i dziesiątym dniu każdy posiłek składa się wyłącznie z warzyw. Dodatkowo ograniczamy się do spożycia wyłącznie warzyw w kolorze zielonym. Można więc jeść brokuły, groszek, fasolkę szparagową, sałatę.

Dieta baletnicy - efekty

Czy dieta baletnicy jest skuteczna? Zdecydowanie tak. Teoretycznie można schudnąć od 10 do 12 kg w zaledwie 10 dni. Jednak to pytanie jest niestety źle postawione. Powinniśmy raczej spytać, czy dieta baletnicy jest zdrowa? I tu nie można odpowiedzieć twierdząco.

Racjonalny i bezpieczny sposób odchudzania zakłada utratę 1 kg tygodniowo. Tutaj mówimy o utracie niemal 6 kg w ciągu tygodnia. Ta dieta nie może być zdrowa. Ale nie można się dziwić, że kusi swoimi efektami.

Warto jednak wspomnieć też o negatywnych efektach, które niesie za sobą. Po pierwsze niemal gwarantowany jest efekt jo-jo. Zwalnia metabolizm, więc w dalszej perspektywie utracone kilogramy prawie na pewno do nas wrócą. Ponadto dieta baletnicy wyniszcza organizm. Przez większość czasu nie dostarcza odpowiednich witamin, minerałów i składników odżywczych. Organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Dochodzi do licznych zaburzeń, choćby w miesiączkowaniu czy gospodarce hormonalnej. Dodatkowo pogarsza się nasza kondycja fizyczna i ogólny stan – zaczynają nam wypadać włosy, łamią się paznokcie, skóra robi się przesuszona i skłonna do wyprysków. Odczuwamy zmęczenie, nie możemy się koncentrować.

Dieta baletnicy – opinie

Dieta baletnicy nie cieszy się dobrymi opiniami. Wszyscy eksperci zdecydowanie nie pochwalają tej diety i sugerują inne sposoby na utratę zbędnych kilogramów. W opinii dietetyków głodówka, bo inaczej nie można niestety nazwać tej diety, nigdy nie jest wskazana.

Więcej o: