HMB. Co to jest? Kto powinien stosować HMB?

HMB to suplement diety, który wspomaga przyrost masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że nie powinni go przyjmować wszyscy, którzy marzą o pięknym i wyrzeźbionym ciele. Niektórym może przynieść więcej złego niż dobrego. Kto więc powinien go używać?

HMB - co to?

Ten problematyczny suplement diety, znany pod tajemniczym skrótem HMB, to kwas hydroksymetylomasłowy (B-hydroxy-B-metylomaślan), który jest pochodną jednego z aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) – leucyny. To kwas tłuszczowy, który cechuje krótki łańcuch. Wytwarza się ona ze wspomnianej leucyny, która jak wiemy jest niezbędna w procesie wzrostu i utrzymania masy mięśniowej. Warto wiedzieć, że powstaje on na skutek proteolizy, czyli procesu zmierzającego do całkowitego rozpadu protein.

HMB ma bardzo wszechstronne funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim odpowiada za wszystko, co związane z naszymi mięśniami – od ochronny białek mięśniowych, przez tempo i jakość wzrostu masy mięśniowej, aż po zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni. Dodatkowo ma wpływ na odchudzanie, a dokładniej rzecz ujmując na redukcję tkanki tłuszczowej znajdującej się w miejscach, w których możemy wyrzeźbić mięśnie, choćby w ramionach. Dzięki temu, że zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej możemy zaliczyć go do antykatabolików.

HMB jest szalenie popularny. Z jednej strony należy do endogennych substancji chemicznych, czyli takich, które powstać w  organizmie człowieka. Z drugiej strony bardzo trudno dostarczyć go w pożywieniu. Należy go suplementować. Śladowe ilości tego antykatabolika znajdziemy w niektórych rybach, w grejpfrucie i lucernie.

HMB – skutki uboczne

Eksperci są dokładnie zbadali, kto powinien przyjmować ten suplement diety. Przede wszystkim jest dedykowany osobom, które chcą doprowadzić do bardzo wolnego przyrostu mięśni suchych. Zaleca się go w procesie regeneracji, a także tym sportowcom lub po prostu aktywnym fizycznie, którym dodatkowo zależy na utrzymaniu stałej masy ciała.

Działanie HMB kwalifikuje się jako skuteczny zamiennik środków dopingujących. Badania wykazały, że masa mięśniowa kulturystów stosujących ten suplement diety wzrosła trzykrotnie szybciej niż u sportowców zażywających inne odzywki.

Czy oznacza to, że możemy spodziewać się skutków ubocznych tak jak przy innych dopalaczach? Nie, osoby stosujące ten suplement diety nie muszą obawiać się o negatywne działanie HMB. Naukowcy przebadali osoby, które nadużywały tej substancji. Okazało się, że nawet osoby przyjmujące wyższe dawki preparatu nie odczuwały niekorzystnych skutków. Warto wspomnieć, że nadmiar HMB wydalamy wraz z moczem. Pozbywamy się go więc stosunkowo szybko z organizmu.

Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to wspomniany proces proteolizy. Dzięki niej powstaje hydroksymetylomaślan, który z kolei pozostawia w organizmie niestrawione resztki protein. A one mogą zmienić się w szkodliwe związki, które lekarze i dietetycy nazywają metabolitami wtórnymi. Co zrobić, aby zapobiegać takiemu działaniu HMB? Wystarczy przyjmować probiotyki. Skutecznie hamują one oddzielanie się resztek protein.

HMB – dawkowanie

Dzienna dawka suplementu diety HMB nie powinna przekraczać trzech gram w przypadku mężczyzn i dwóch gram w przypadku kobiet. Większe porcje specyfiku nic po prostu nie dają. Nadmiar zostaje wydalony z moczem i nie przynosi ani pozytywnych, ani negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Tę skrupulatnie odmierzoną dawkę HMB należy podzielić na dwie lub trzy mniejsze porcje. Eksperci zalecają, aby rano oraz wieczorem przyjmować 0,1 g na każde 10 kg masy ciała. Natomiast po skończonym intensywnym treningu powinniśmy zwiększyć dawkę i spożyć 0,15 g HMB na każde 10 kg masy. 

HMB – efekty

Efekty działania HMB są potwierdzone przez naukowców. Bardzo szybko zauważają je także osoby regularnie pracujące nad masą mięśniową. Głównym efektem HMB jest to, że podczas ćwiczeń nie dochodzi do uszkodzeń mięśni. Dodatkowo suplement diety znacząco wzmacnia regenerację mięśni i wpływa na zmniejszenie redukcji białek.

Wiele osób docenia także to, że HMB przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

HMB – opinie

HMB jest bezpiecznym preparatem, bardzo skrupulatnie przebadanym przez lekarzy. Jest jednym z popularniejszych suplementów diety używanych przez sportowców. Opinie na temat HMB są pozytywne. Nie należy go oczywiście nadużywać i trzeba stosować regularnie, aby zobaczyć efekty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.