Możesz spalić więcej tłuszczu wykonując "Fasted Cardio", ale uważaj na jedną rzecz

Jeśli chodzi o spalanie tłuszczu, nie wszystkie ćwiczenia i treningi są sobie równe. Podnoszenie ciężarów, a w szczególności ćwiczenia złożone, oraz HIIT to dwa zatwierdzone przez ekspertów sposoby spalania tłuszczu i budowania mięśni. A słyszałaś kiedyś o "Fasted Cardio"? 

INTERWAŁOWY TRENING ODCHUDZAJĄCY

Co to jest "Fasted Cardio"?

To inaczej ćwiczenia cardio wykonywane na czczo. Jest to trening wykonywany, w trakcie gdy twoje ciało nie trawi jedzenia.

Prawdziwy stan bycia na czczo rozpoczyna się około osiem do dwunastu godzin po ostatnim posiłku, czyli na przykład rano przed zjedzeniem śniadania. 

Jakie są zalety treningu na czczo?

Trening na czczo może nie być idealny dla wszystkich, ale według trenerów korzyści z wykonywania cardio na czczo obejmują zwiększony rozkład komórek tłuszczowych na energię i wykorzystanie energii z komórek tłuszczowych zamiast węglowodanów z posiłku lub glikogenu. Kiedy twoje ciało jest w stanie postu, poziom insuliny we krwi spada i twoje ciało zacznie używać tłuszczu, jako źródła energii zamiast węglowodanów. 

Zobacz: Jeden trik, dzięki któremu trening stanie się skuteczniejszy. Potwierdzone badaniami naukowymi

Czy taki trening spala więcej kalorii?

Kiedy biegasz na czczo, twoje ciało wykorzystuje tłuszcz jako główne źródło energii. Jest to skuteczniejsza forma niż klasyczne cardio, ale czy to znaczy, że spalisz więcej tłuszczu, w przeciwieństwie do innych stylów treningu, takich jak  na przykład podnoszenie ciężarów? Badania wykazały, że można spalić nawet o 20 procent więcej tkanki tłuszczowej trenując siłowo. Jak się okazuje niekoniecznie jest to lepsze rozwiązanie niż trening siłowy - jest to po prostu inna forma treningu.

Zobacz: Chcesz biegać, ale szybko się męczysz? Mamy rozwiązanie

Jak często warto robić cardio na czczo?

Każda osoba pali tłuszcz i traci wagę inaczej, więc nie ma ustalonej ilości ćwiczeń cardio na czczo, które powinnaś zrobić w ciągu tygodnia. Warto jednak zwracać uwagę na to, jak twoje ciało czuje się w trakcie takich ćwiczeń.

Wykonywanie cardio na czczo może spowodować spadek stężenia cukru we krwi, co może wywoływać zawroty głowy, senność lub omdlenia. Jeśli poczujesz którykolwiek z tych objawów, rozważ zrezygnowanie z treningu na pusty żołądek. Chociaż cardio na czczo może spalać tłuszcz, jest pewne zastrzeżenie: ciało w trakcie takiego treningu może zużywać energię nie tylko z tłuszczu, ale również z tkanki mięśniowej. Z tego powodu niektórzy ludzie mogą odczuwać spadek masy mięśniowej.  Jeśli cierpisz na cukrzycę lub inne schorzenia metaboliczne, powinnaś skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem, tego typu treningu do swojej rutyny. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.