Ćwiczenia z taśmą. Jak ćwiczyć z taśmą? Najlepsze ćwiczenia z taśmą na plecy, uda i brzuch

Taśmy treningowe, inaczej nazywane gumami oporowymi, to rewelacyjne narzędzie do ćwiczeń. Przy ich użyciu możemy przeprowadzić bardzo porządny i wymagający trening wzmacniający. Jakie ćwiczenia z taśmą będę najlepsze? I jakie efekty przynoszą ćwiczenia z taśmą?

Jak ćwiczyć z taśmą?

Ćwiczenia z taśmą dają olbrzymie możliwości treningowe. Przede wszystkim wzmacniają i jeszcze raz wzmacniają. Poza tym pozwalają zaangażować do ruchu znacznie więcej włókien mięśniowych niż gdy wykonujemy te same ćwiczenia bez użycia taśm. Za sprawą gum oporowych rozciągniemy i ustabilizujemy też mięśnie. Dlatego taśmy treningowe są często wykorzystywane przy rehabilitacji. Sprawdzają się w powrocie do formy nie tylko w przypadku zawodowych sportowców, lecz także dla trenujących rekreacyjnie, którzy nabawili się kontuzji.

Ćwiczenia z taśmą możesz wykonywać wszędzie. Gumy oporowe znajdziesz na wyposażeniu każdej siłowni czy fitness klubu. Jednak polecam zainwestować kilka złotych i zakupić taśmy na własnych, domowy użytek. Dzięki temu będziesz mógł ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy. Taśmy treningowe naprawdę nie są drogie. Ich koszt waha się między 20 a 50 zł. Cena różni się ze względu na rozciągliwość i jakość akcesorium. Są wykonane z lateksu i charakteryzują się kilkoma stopniami oporu. Na początek sugerujemy wybrać taśmy do ćwiczeń dla poczatkujących. Te gumy są delikatniejsze, stawiają mniejszy opór, więc ćwiczy się zdecydowanie łatwiej. Z czasem, gdy nabierzesz wprawy, możesz wybrać taśmy o większym oporze. Ponadto warto zastanowić się nad grubością taśmy. Dostępne są najróżniejsze wymiary. Im szersza i grubsza, tym opór taśmy podczas wykonywania ćwiczenia będzie większy, a więc trening będzie intensywniejszy, a w konsekwencji my się bardziej zmęczymy.

Dostępne na rynku taśmy treningowe mają najróżniejsze kolory. Pamiętaj, że kolor nie świadczy o stopniu oporu. Barwa ma być tylko miła dla naszego oka, to wyłącznie ukłon producentów w stronę preferencji i upodobań klientów.

Ćwiczenia z taśmą – efekty

Zacznijmy od tego, że trening z taśmami do ćwiczeń angażuje dosłownie wszystkie partie mięśni. Spokojnie więc może zastąpić na przykład trening z hantlami. Możemy wykonywać ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące na takie partie jak uda, plecy, pośladki czy barki. Taśmy treningowe tylko wyglądają niepozornie, naprawdę można się z nimi zmęczyć! Nie wspominając już o ich skuteczności.

Ćwiczenia z taśmą przynoszą rewelacyjne efekty. Wszystkie mięśnie są cały czas napięte podczas treningu. Nie przestajesz ćwiczyć, nawet kiedy wydaje ci się, że jesteś w statycznej pozycji. Dzięki ćwiczeniom z taśmą ujędrniasz  ciało – nie tylko uda czy pośladki, lecz także ramiona. A nie zapominajmy, że ramiona należą do jednej z trudniejszych partii ciała do wzmocnienia czy wyrzeźbienia.

Ćwiczenia z taśmami są bardzo bezpieczne. Możesz być spokojny, nie nabawisz się przy nich żadnych kontuzji. Wręcz przeciwnie, wyleczysz te już nabyte.

Ćwiczeń z pomocą gum jest bardzo dużo. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Można wykonywać dowolną modyfikację znanego ćwiczenia, łączyć je ze sobą i dzięki temu wzmacniać mięśnie. Taśmy do ćwiczeń najbardziej wzmocnią twoje plecy, uda i pośladki. Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia na te partie ciała.

Ćwiczenia z gumą na plecy

Prostowanie łokci. Rozłóż taśmę na podłodze. Stań na środku taśmy. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Nie schodź z taśmy Weź końce taśmy dwie ręce. Ugnij kolana i jednocześnie wypchnij biodra do tyłu. Pochyl tułów tak, aby znaleźć się pod kątem 45 stopni do podłoża. Utrzymuj wyprostowane plecy. Zacznij zginać łokcie, równocześnie kieruje je do tyłu. Zatrzymaj pozycję i wróć do pozycji startowej.

Przysiad z taśmą. Stań w naprawdę dużym rozkroku. Kieruj stopy na zewnątrz. Wyprostuj ręce na wysokości klatki piersiowej i trzymaj je przed sobą nieco szerzej niż szerokość barków. Weź końce gumy w dłonie. Taśma powinna być lekko napięta. Zacznij robić półprzysiad. Kolana kieruj na zewnątrz. Równocześnie rozciągaj gumę na boki. Wróć do pozycji początkowej.

Ćwiczenia z gumą na uda

Złóż gumę na pół i zwiąż. W powstały otwór włóż nogi. Gumę trzymaj nisko, mniej więcej w kostkach. Stań prosto, jedna noga zostaje na podłodze, drugą odciągasz w bok ku górze. Powtórz kilka razy na obie nogi.

Ćwiczenia z taśmą na brzuch

Usiądź płasko na podłodze. Taśmę zaczep o stopy, a jej końce trzymaj pewnie w dłoniach. Połóż się na płasko plecach i ugnij nogi. Zacznij unosić tułów w górę, ruch wykonują mięśnie brzucha. Nie zginaj karku, nie unoś samej głowy. Wróć do pozycji początkowej. Powtórz kilkanaście razy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.