Siatkówka plażowa. Jakie są zasady siatkówki plażowej? Na jakiej wysokości powinna znajdować się siatka?

Siatkówka plażowa to rewelacyjny sport. Nie tylko pozwoli nam spędzić miło czas, zadbać o figurę, lecz także wspomoże proces opalania. Wiadomo wszak nie od dziś, że najlepiej opalać się w ruchu. Siatkówka plażowa to także sport olimpijski! Jakie są zasady siatkówki plażowej?

Siatkówka plażowa – gra

Siatkówka plażowa to doskonały rodzaj sportu. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Opalamy, spalamy kalorie, rzeźbimy mięśnie i zawiązujemy przyjaźnie. Jeśli leżenie przez kilka godzin na plaży nie jest dla ciebie, koniecznie wypróbuj tę grę.

Siatkówka plażowa jest zależna przede wszystkim od podłoża. Podczas gry w siatkówkę plażową ewentualność trudność może stanowić tor lotu. Dzieje się tak z racji tego, że gra odbywa się na świeżym powietrzu, na otwartej przestrzeni. Nie trudno się domyślić, że wiatr może pokrzyżować nam plany i zmienić tor lotu lekkiej piłki.

Oczywiście gra w siatkówkę może odbywać się także w hali sportowej. Jednak siatkówka plażowa rządzi się nieco innymi zasadami. Różnice pojawiają się także w taktyce.

Zacznijmy od tego, że piłka do gry w siatkówkę plażową jest inna od piłki do klasycznej siatkówki. Jest lżejsza i to znacznie! Ponadto drużyna liczy tylko dwóch zawodników. Nie licząc oczywiście trenera. Kapitan drużyny może rozmawiać z sędzią, zgłaszać zastrzeżenia czy prosić o dodatkowy czas. Zasady gry w piłkę siatkową nie są skomplikowane. Jednak warto pochylić się nad regulaminem i zwrócić uwagę na różnice, które występują względem siatkówki w hali.

Siatkówka plażowa zasady

Zasady siatkówki plażowej są banalnie proste do zapamiętania. Oczywiście jest to forma, odmiana zwykłej gry, więc część zasad się powtarza. Różnicą zasadniczą jest podłoże. Główną zasadą siatkówki plażowej jest gra na piasku. To jest postrzegane jako utrudnienie, lecz niektórzy uważają to za znaczne uproszenie gry. Jeszcze inni twierdzą, że to ciekawe urozmaicenie.

Zgodnie z zasadami siatkówki plażowej gra się do dwóch wygranych setów do 21 punktów. Z  zastarzeniem, że drużyna wygrana powinna prowadzić minimum dwoma punktami przewagi. Kiedy dochodzi do wyniku w setach 1:1, zawodnicy grają dalej. W kolejnym, trzecim secie wygrywa ta drużyna, która zdobędzie pierwsza 15 punktów. Nie liczy się już zasada przewagi dwóch punktów.

Kolejną ciekawą zasadą siatkówki plażowej, która odróżnia ją od siatkówki klasycznej, jest to, że piłkę można odbić dowolną częścią ciała. Chodzi wyłącznie o przerzucenie piłki na drugą stronę siatki. Ponadto należy bronić swojego pola gry. A po każdym zdobytym punkcie zwycięska drużyna ma pięć sekund na wykonanie zagrywki.

Gdy piłka znajduje się na połowie danej drużyny, zawodnicy mają tylko trzy odbicia. Trzecie odbicie musi skutkować przerzuceniem piłki na połowę przeciwników. Piłka nie może być odbita więcej niż raz przez jedną osobę.

Jedna z ważniejszych zasad piłki siatkowej mówi o tym, że po siedmiu punktach następuje zmiana stron boiska. Podczas gry dozwolona jest tylko jedna przerwa na drużynę. Oznacza to, że przysługuje zawodnikom obu drużyn tylko dwie przerwy.

Zawodnicy piłki siatkowej mogą zajmować dowolne miejsce na swojej połowie boiska. Bezwzględnie zabronione jest dotykanie siatki palcami. Skutkuje to dodatkowym punktem dla przeciwników. Z zakazów jeszcze na jeden należy zwrócić uwagę – nie można przetrzymywać piłki i „kiwać się” z piłką.

Wysokość siatki w siatkówce plażowej

Jeśli chodzi o wysokość siatki w siatkówce plażowej, to jest ona mierzona od środka pola gry.  Co więcej wysokość siatki plażowej na liniach nie powinna przekraczać założonej wysokości więcej niż o dwa centymetry.

Konkretna wysokość jest dostosowana do płci. Dla kobiet wynosi ona 2,24 m, dla mężczyzn- 2,43 m.

Boisko siatkówka plażowa  - wymiary

Wymiary boiska do siatkówki plażowej także są bardzo ściśle określone, wynoszą 16x8 metrów. Boiska podzielone jest na równe dwie połowy. Wyznaczają linie o grubości maksymalnie osiem centymetrów, minimalnie pięć. Teren gry powinien być płaski i wyczyszczony, na ile to oczywiście możliwe. Pamiętajmy, że piasek na plaży potrafi spłatać figla. Kiedy jesteśmy przy piasku, zaznaczmy, że powinien być on drobnoziarnisty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.