Mięśnie grzbietu. Jak zbudowane są nasze plecy?

Mięśnie grzbietu są jednymi z ważniejszych mięśni w organizmie człowieka. Zapewniają stabilność kręgosłupa. I to na całym jego odcinku. Dodatkowo podtrzymują łopatki i umożliwiają działanie ramion. Ale to nie jedyne ich funkcje. Jakie rodzaje mięśni grzbietu wyróżniamy?

Mięśnie pleców – anatomia

Mięśnie grzbietu pracują bez przerwy. Bez ustanku napinają kręgosłup, w każdej pozycji. Utrzymują go prosto, sprawiają, że nie wychylamy się na boki. Warstwa zewnętrzna stanowi część wieszadłowego łopatek. Utrzymuje ciężar naszego ciała i sprawia, że obciążone są kończy dolne, a nie górne. Z tego powodu powinniśmy szczególnie dbać o mięśnie pleców. Zapewniać im właściwe ćwiczenia, wzmacniać i dać czas na odpoczynek.

Mięśnie grzbietu - rodzaje.

Anatomicznie i funkcjonalnie mięśnie grzbietu możemy podzielić na dwa rodzaje. Mówimy o warstwie powierzchownej, którą stanowią przede wszystkim mięśnie stabilizujące i podtrzymujące łopatkę i obojczyk. Przyczepy tego rodzaju mięśni grzbietu mieszą się na kręgosłupie. Drugim rodzajem mięśni grzbietu jest warstwa głęboka. Dzięki niej nasz kręgosłup jest stabilny i nie chwieje się na boki.

Plecy - budowa, funkcje

Kiedy zastanawiamy się nad budową pleców, musimy sobie uświadomić, że mięśnie warstwy powierzchownej są przymocowane do wyrostków kolczystych kręgów szyjnych, piersiowych, lędźwiowych. Oczywiście, niektóre części mięśnia najszerszego grzbietu przyczepione są także do kości krzyżowej i kości biodrowych. Za sprawą tego podczas jakiegokolwiek obciążenia, jesteśmy stabilni.

Natomiast kiedy siła idzie od dołu, na przykład podczas podnoszenia przedmiotów z ziemi, pracują mięśnie, które znajdują się wyżej. A przy rozciąganiu się w górę – przykładowo podczas zwisu na drążku – największa pracę wykonują mięśnie znajdujące się na dole pleców.

Do warstwy powierzchownej wliczamy także mięśnie kolcowo-żebrowych. Gdy podnosimy żebra, możemy dzięki nim oddychać.

Z kolei wspomniana warstwa głęboka to grupa mięśni umieszczonych wzdłuż linii kręgosłupa. Mieszczą się przede wszystkim w przestrzeniach z obu stron skierowanych do tyłu wyrostków kolczystych kręgów. Te mięśnie są symetryczne. To przede wszystkim prostowniki kręgosłupa, które zapewniają wyprost sylwetki.

Mięsień najszerszy grzbietu

Mięsień najszerszy grzbietu (z łaciny musculus latissimus dorsi) to cienki, płaski mięsień, który znajduje się w dolnej część grzbietu i bocznej klatki piersiowej. Jest największy spośród wszystkich mięśni. Przez największy rozumiemy tu to, że zajmuje największą powierzchnię. Jego włókna zaczynają się rozpościerać od wyrostków kolczystych połowy kręgów piersiowych, a także kręgów lędźwiowych oraz grzebienia krzyżowego kości krzyżowej. Natomiast ostatni  przyczep mieści się na guzku mniejszym kości ramiennej.

Dzięki pracy mięśnia najszerszego grzbietu możemy opuszczać podniesione wcześniej ramię, przywodzić je do tyłu oraz obracać do wewnątrz. Mięsień najszerszy grzbietu pozwala nam dotknąć pośladków.

Co ciekawe mięsień najszerszy grzbietu jest przez fizjoterapeutów nazywany mięśniem kaszlu. W trakcie kichania czy kaszlu napinają się włókna mięśnia najszerszego grzbietu i uciskają żebra.

Za jego działaniem możemy też brać wydech i wdech.

Mięsień prostownik grzbietu

Kolejnym istotnym mięśniem w budowie naszych pleców jest prostownik grzbietu. Zaczyna się on na kości krzyżowej, biegnie wzdłuż całego kręgosłupa i kończy się u podstawy naszej czaszki. To jeden z istotniejszych mięśni. Odpowiada między innymi za stabilizację całego kręgosłupa. Prostownik grzbietu umożliwia zginanie kręgosłupa i szyi w dosłownie w dowolnym kierunku. Dzięki niemu możemy się poruszać. Ponadto za jego sprawą unosimy i opuszczamy głowę, skręcamy się czy stoimy prosto.

Mięśnie grzbietu – zalecenia

Mięśnie grzbietu są szalenie istotne w podstawie, by ćwiczenia wzmacniające pozwoliły na osiągnięcie założonego celu, należy stosować dietę, która dostarczy mięśniom wszystkich składników niezbędnych do regeneracji i prawidłowego działania. Utrzymywanie właściwej masy ciała (albo zmniejszenie istniejącej nadwagi lub otyłości) ogranicza ryzyko ciągłego przeciążania mięśni i stawów. Trzeba także zarezerwować sobie odpowiednio długi czas na sen (w wygodnej, leżącej pozycji) i na wypoczynek. Uciążliwych dolegliwości pozwoli również uniknąć stosowanie się do zasad ergonomii przy pracy przy komputerze, czytaniu czy oglądaniu telewizji.

Więcej o: