Dlaczego wielu dietetyków nie wierzy w liczenie kalorii? Oto cztery najważniejsze powody

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się liczyć dzienne spożywanie kalorii? Choć dla części osób może być to wygodna metoda, specjaliści poddają ją w wątpliwość.

Liczenie kalorii w celu ich ograniczania w ciągu dnia to jedna z częstych metod, które mają na celu utrzymanie wagi lub zrzucenie zbędnych kilogramów. Część dietetyków uważa jednak ten sposób za mało efektywny i nie warty zachodu. I to z kilku powodów.

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Liczenie kalorii - dlaczego nie warto?

Kalorie to nie wszystko

Zakładając, że skupiamy się wyłącznie na tym, aby spożywać określoną liczbę kalorii, możemy jeść to, na co mamy ochotę. Teoretycznie w ten sposób nasza dieta mogłaby się składać z lodów, ulubionego bekonu czy innych przysmaków. Wystarczy, że dziennie liczba kalorii zamknie się w określonej ilości. Niestety, jest to bardzo błędne myślenie. Nasza uwaga powinna przede wszystkim skoncentrować się na składnikach odżywczych, takich jak błonnik, białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany.

Domowy trening z taśmami typu mini bandPięć najtrudniejszych ćwiczeń z taśmami typu mini band. Mięśnie będą płonąć!

Ciało to nie maszyna

Tak naprawdę nie możemy dokładnie obliczyć, ile dziennie potrzebujemy kalorii. Każdy dzień jest inny; zmienia się ilość stresu, aktywności fizycznej, snu, zmianie ulega też temperatura oraz stan naszego zdrowia, a to wszystko wpływa na to, ile dokładnie energii będzie potrzebować nasz organizm.

Liczba kalorii to dane szacunkowe

Nie jesteśmy w stanie wyliczyć, ile konkretnie kalorii zawiera nasz posiłek. Przyjmuje się, że próg błędu wynosi 20 procent. Porcja ulubionych ciastek według informacji na opakowaniu ma w 100 gramach 150 kalorii? Równie dobrze może ich być 170 lub 130. Oszacowanie, ile dziennie potrzebujemy kalorii, powinno uwzględniać wiele danych, które są zwykle zwyczajnie pomijane.

efektywny trening w domuSpecjaliści twierdzą, że lepszego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów nie znajdziesz

Liczenie kalorii może zaburzyć słuchanie własnego ciała

Ścisłe trzymanie się określonego harmonogramu i jedzenie "na godziny" przez dłuższy czas sprawia, że zostają zagłuszone nasze wewnętrzne potrzeby. Grupa dietetyków, która nie poleca liczenia kalorii, proponuje wsłuchanie się w swój organizm i staranie się, aby zjadać pełnowartościowe posiłki wtedy, gdy czujemy się głodni.

Więcej o: