Jedna sztuczka w treningu, która może podwoić ilość spalanego tłuszczu. Metoda może wywołać kontrowersje

Zastosowanie tej zasady może przynieść podwójną korzyść z wykonywanego treningu. Jednak ma tak samo wiele zwolenników, jak i przeciwników. Co mówią najnowsze badania?

Na pewno choć raz słyszeliście o treningu na czczo. Co jednak trener, to różna opinia. Część osób uważa, że aktywność fizyczna na pusty żołądek to najgorsza rzecz, którą można zrobić. Jedne z ostatnich badań podważają jednak tę tezę.

Zobacz wideo Kasia Dziurska przygotowała domowy trening na uda i pośladki

Trening na czczo sposobem na odchudzanie?

Bieganie od razu po wstaniu z łóżka? Tak bez śniadania? Dla wielu trenujących pozostaje to abstrakcją. Jednak jak dowiodły badania opublikowane w "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism", uczestnicy wykonujący ćwiczenia na czczo spalali dwukrotnie więcej tłuszczu, niż ta grupa, która zdecydowała się nie rezygnować z pierwszego posiłku.

Spalanie tłuszczu było około dwukrotnie wyższe w przypadku ćwiczeń przed jedzeniem. Różnica ta utrzymywała się przez całą sześciotygodniową próbę - możemy przeczytać w raporcie.

Autorzy badania twierdzą, że wzmożone spalanie wynika z tego, że stan na czczo zmusza nasze ciała do spalania energii zgromadzonej pod postacią odłożonego tłuszczu. Jest jednak pewien haczyk.

Ćwiczenia na czczo w tym przypadku się nie sprawdzą

Jeżeli celem naszego treningu jest wyłącznie pozbycie się nadprogramowych kilogramów, rzeczywiście, zajęcia na czczo mogą pomóc. Jeśli jednak chcemy również zbudować i wzmocnić mięśnie, lepiej sprawdzą się ćwiczenia po zjedzeniu posiłku. Dlaczego?

Badania pokazują, że istnieje zależność pomiędzy treningami na czczo a zmniejszeniem siły mięśni - zauważa Meghann Featherstun, specjalistka ds. dietetyki sportowej.

Podsumowując, szukając najlepszej metody na trening, zwróćmy uwagę na nasz cel. Możemy też zwyczajnie przetestować ćwiczenia na czczo i sprawdzić, czy aby na pewno nasz organizm zaakceptuje taką formę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA