Domowy pilates dla początkujących. Trening zajmie jedynie 20 minut, a na efekty nie trzeba długo czekać

Pilates to nie tylko trening mięśni, lecz także skuteczny sposób na walkę ze stresem. Ćwiczenia bez problemu powtórzysz w domu, nawet jeśli jesteś początkująca.

Pilates jest dobrą formą na trening w domu. Nie wymaga sprzętu, jest mniej dynamiczny od wykańczających treningów cardio czy siłowych. Korzyści z pilatesu zobaczymy nie tylko w wyglądzie naszego ciała czy koordynacji, lecz także w poprawie koncentracji oraz obniżeniu się poziomu stresu. Jak zacząć ćwiczyć pilates w domu?

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazuje stretching do szpagatu

Domowy pilates - potrzebujesz maty, kawałka przestrzeni i dwudziestu minut

Ćwiczenie pierwsze

Usiądź na podłodze lub macie. Wyprostuj nogi i rozstaw je na szerokość bioder. Wyprostuj plecy i weź głęboki wdech, obracając jednocześnie ciało w prawą stronę i zakładając lewą dłoń o prawą stopę, tak aby ręka pozostała wyprostowana. Twarz obróć w kierunku prawej ręki, która powinna być wyprostowana do tyłu. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Wróć do prostej pozycji i powtórz to samo, tym razem obracając się na lewą stronę.

Ćwiczenie drugie

Połóż się plecami na macie, nogi zegnij w kolanach, stopy stabilnie oprzyj o podłogę, rozstawiając je na szerokość bioder. Ręce połóż wzdłuż ciała. Wypchnij biodra i tułów w górę. Zrób w górze kilka spokojnych oddechów, poczuj napinające się mięśnie ud, pleców i brzucha. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie trzecie

Pozostań w pozycji leżącej na macie. Wyprostuj nogi przed siebie. Następnie weź głęboki wdech, jednocześnie unosząc do klatki piersiowej prawe kolano. Przyciągnij je do siebie, obejmując je oburącz. Od maty oderwij jedynie ramiona i głowę. Oddychaj głęboko przez kilka sekund. Potem powtórz, przyciągając tym razem lewe kolano.

Ćwiczenie czwarte

Leżąc na macie, przyciągnij tym razem do klatki piersiowej oba kolana. Obejmij je rękoma, a następnie zacznij kołysać ciałem w przód i w tył. Nie zapominaj o regularnych oddechach! Głębokie oddychanie jest bardzo istotnym elementem pilatesu.

Ćwiczenie piąte

Pozostając w pozycji leżącej. Razem z głębokim wdechem podnieś do góry jedną nogę. Spróbuj ją ustawić w górze pod kątem 90 stopni. Przytrzymaj kilka sekund i opuść nogę na ziemię, wydychając powietrze. Powtórz to samo na drugą stronę.

Ćwiczenie szóste

Usiądź na macie, wyprostuj nogi przed siebie. Następnie zegnij plecy i pochyl je do przodu, wyciągając jednocześnie ręce, próbując dotknąć dłońmi do kostek. Wytrzymaj 15-20 sekund, a następnie wróć do początkowej pozycji. Powtórz kilka razy, pogłębiając ruch za każdym razem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.