Jak urządzić siłownię w domu?

Ćwiczenie w klubie fitness to spory wydatek. Możesz jednak zaoszczędzić. Do tego ćwiczyć kiedy chcesz i w rytm swojej ulubionej muzyki. Jak to zrobić? Urządź mini-siłownię we własnym domu. Ekspert z firmy Star Fitness - Grzegorz Janowski podpowiada, jaki sprzęt wybrać, żeby zrobić kompleksowy trening.

Odpowiednie wnętrze motywuje

Systematyczne uprawianie sportu wymaga sprzyjających warunków i odpowiedniej przestrzeni. Swobodę ruchów zapewni wolny kawałek podłogi o wymiarach 2,5x3m. Czasem wystarczy niewielkie przemeblowanie i nawet w małym mieszkaniu uda się zagospodarować każdy centymetr kwadratowy, który jest niezbędny do treningu. Wtedy podczas ćwiczeń nie ma obaw, że uszkodzimy sprzęty domowe, a dodatkowo nic nie będzie rozpraszać naszej uwagi. Aranżując wnętrze, pomyślmy o energetycznej kolorystyce ścian, dostatecznym oświetleniu i ustawieniu dużego lustra. Z pozoru drobnostka, jednak ma spory wpływ na podświadomość motywującą do pracy. Bardzo ważna jest też odpowiednia wentylacja. Dostateczna ilość tlenu w pomieszczeniu przekłada się bezpośrednio na zmęczenie organizmu. Aby nie przeszkadzać domownikom lub sąsiadom mieszkającym piętro niżej, możemy też wygłuszyć podłogę za pomocą specjalnego korka lub wykładziny.

Hantle, skakanka, stepper i koło treningowe

Domowa siłownia - fot. Star Fitness

Jeśli do użytku mamy tylko kilka metrów wolnej przestrzeni, urządzenia do ćwiczeń trzeba wybrać umiejętnie. Możemy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przyrządów, które zajmują niedużo miejsca lub dzięki modułowej budowie zmieszczą się w różnych zakamarkach domu. Wśród nich wymienić można: skakankę, hantle neoprenowe czy stepper. - Niewielkim, a kształtującym niemal całą sylwetkę, wzmacniającym siłę i balans przyrządem jest koło treningowe posiadające mocowanie zarówno na ręce jak i na nogi - mówi Grzegorz Janowski, dyrektor departamentu detalicznego w firmie Star Fitness . - Sprzęt ten pobudza do pracy mięśnie brzucha, pleców, ud, pośladków i zastępuje wiele innych urządzeń w siłowni.

Ławka lub drążek

W rozwijaniu wielu partii ciała przyda się także ławka treningowa z regulacją kąta nachylenia oraz stojakami na sztangę. Problem jednak w tym, że zajmuje sporo przestrzeni. Można ją jednak zastąpić drążkiem. Najlepszym wyborem będzie taki, który wystarczy zahaczyć pomiędzy drzwi a framugę. W przeciwieństwie do tych rozporowych, nie musi być zamontowany na stałe i szybko możemy go schować po zakończonym treningu. Natomiast trening kardio przeprowadzimy używając skakanki, worka bokserskiego lub steppera.

Rowerek, wioślarz i orbitrek

Najwięcej miejsca zajmują urządzenia wielofunkcyjne, ale jeśli możemy sobie pozwolić na stworzenie własnego, sportowego królestwa warto w nie zainwestować. Gwarantują bowiem trening uniwersalny, bo umożliwiający wykonanie ponad 40 rodzajów ćwiczeń. Należą do nich ergometr (czyli popularny wioślarz) oraz orbitrek. Podstawowym wyposażeniem domowej siłowni powinien być jednak rower treningowy. - Najlepsze efekty w budowaniu masy mięśniowej i wyrabianiu kondycji daje rower Spinning, ponieważ pozwala dostosować trening do różnej intensywności. Dzięki temu rozwija mięśnie łydek, ud, pośladków i pleców - mówi Grzegorz Janowski z firmy Star Fitness .

Bieżnia

Trzeba też pamiętać o ćwiczeniach aerobowych, pozwalających spalać zapasy tłuszczu i poprawić wydolność organizmu. Warto zainwestować w bieżnię z regulacją tempa oraz kąta nachylenia (tzw. wzniosu), który sprawi wrażenie górskiej przebieżki. Jej zaawansowane funkcje, np. miernik tętna, dostosują poziom trudności do aktualnej kondycji i pozwolą osiągać jeszcze lepsze efekty.

Więcej o: