Znudził ci się klasyczny plank? To efektywne ćwiczenie możesz wykonać na wiele sposobów. Zobacz propozycje trenerki

Plank to jedno z najlepszych ćwiczeń na poprawienie wytrzymałości organizmu. Popularna deska często jest wykorzystywana jako element treningu odchudzającego. Plank można urozmaicić, podnosząc sobie poprzeczkę i wykonując różne warianty tego ćwiczenia.

Z plankiem mierzył się z nas każdy. Ćwiczenie, choć nie wymaga skomplikowanych ruchów, przysparza naprawdę sporo trudności. Deska angażuje do pracy jednocześnie wiele mięśni. Początkowo wytrzymujemy w tej pozycji jedynie kilkanaście sekund - regularny trening pozwala na stopniowe, znaczące poprawienie kondycji. Rekordzistą, który niedawno wpisał się na listę rekordów, jest 62-latek, który utrzymał się w pozycji planka ponad 8 godzin! W jaki sposób ćwiczyć deskę i urozmaicić sobie to ćwiczenie? Z pomocą idzie instagramowy wpis popularnej trenerki fitness, Alice Liveing.

 

Różne warianty deski - jak urozmaicić popularny plank?

Trenerka Alice zaproponowała pięć wariantów ulubionego ćwiczenia. Każdy z nich podnosi stopień trudności, a także pomaga angażować do pracy inne mięśnie. Co poleca Liveing?

  1. Plank RKC, czyli klasyczna odsłona ćwiczenia, którą wykonujemy zwracając uwagę, na pozycję naszych ramion. Łokcie muszą być ułożone w taki sposób, aby zgięta w łokciu ręka tworzyła kąt prosty. W ten sposób doprowadzamy do maksymalnego napięcia.
  2. Plank w oparciu na jedno ramię - gdy przyjmiemy podstawową pozę figury, jedną z rąk zakładamy do tyłu. 
  3. Plank na wyprostowanych rękach, z przerzucaniem pod tułowiem obciążenia - Alice użyła kettlebellsa.
  4. Plank z przenoszeniem obciążenia, poprzez poruszanie tułowiem do przodu i do tyłu. W tym wariancie zwróćmy uwagę na stopy, które poruszają się razem z ciałem.
  5. Klasyczny plank, przy rozluźnionych ramionach - ten wariant dobrze jest wykonać na sam koniec treningu. W rękach rozluźniamy nagromadzone napięcie, jednocześnie dalej napinając mięśnie brzucha i nóg.

Włączenie planku do ćwiczeniowej rutyny jest świetnym sposobem na wzmocnienie naszych mięśni i podniesienie efektywności każdego treningu.

Joanna Jóźwik pokazuje nam swoje ulubione ćwiczenia:

Zobacz wideo Joanna Jóźwik pokazuje nam swoje ulubione ćwiczenia
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.