Aktywna regeneracja, czyli najlepszy sposób na wypoczynek w przerwie od treningów

Regeneracja kojarzy się zwykle z całkowitą rezygnacją z ćwiczeń, jednak wcale nie musi wiązać się z biernością. Aktywne formy regeneracji pozwolą na szybszą odbudowę zniszczonych włókien mięśniowych.

Regeneracja jest bardzo istotną częścią każdej aktywności fizycznej. Jeśli nie będziemy pozwalać organizmowi na odpoczynek, przeciążymy go, osłabimy system odpornościowy i - co gorsza - nabawimy się syndromu wypalenia, a efekty treningów będą mniej widoczne. Czas przeznaczony na odbudowę mięśni nie musi wiązać się jednak z biernością. Zdecydowanie lepsze rezultaty przyniesie aktywna regeneracja.

Czym jest aktywna regeneracja?

Ten rodzaj regeneracji jest oparty na formach aktywności o niskiej bądź umiarkowanej intensywności. Aktywny wypoczynek korzystnie wpływa na odbudowę mięśni i nasz powrót do formy. Przy wprowadzaniu w życie takiej formy regeneracji warto jednak pamiętać, by nie forsować organizmu. To nadal ma być wypoczynek. 

Do aktywnej regeneracji zalicza się: długie spacery, górskie wędrówki, bieganie truchtem, jazdę na rowerze, powolne pływanie, jogę oraz plyometrię. Świetnie sprawdzą się także różnego rodzaju gry zespołowe, które nie tylko pozwolą Twoim mięśniom na regenerację, ale też pozwolą Ci się odstresować i przyjemnie spędzić czas. 

Nie zapomnij o rozciąganiu

Po skończonym treningu poświęć kilka minut na rozciąganie!Po skończonym treningu poświęć kilka minut na rozciąganie! Fotolia

Dzień wolny od treningu to świetny czas na delikatne rozciąganie. Jego celem jest zmniejszenie napięcia powstałego podczas wysiłku i przyspieszenie procesów naprawczych w ciele. Rozciągnięcie poprawi elastyczność i przyczyni się do osiągnięcia lepszych rezultatów. Pamiętaj jednak, by powstrzymać się od mocnego rozciągania - to pozwoli Ci uniknąć dodatkowych mikrouszkodzeń, które mogą spowolnić regenerację. Najlepiej będzie, jeśli rozciąganie ograniczysz do pierwszego oporu, jaki stawia Twoje ciało i nie będziesz pogłębiać ruchów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.