"Rest day". Jak najlepiej spędzić dzień po intensywnych treningach? Sprawdź nasze propozycje

Trenowanie bez ani jednego dnia przerwy, to nie najlepszy pomysł. Dzień odpoczynku pozwala na zregenerowanie mięśni i nabranie dodatkowej energii. Kluczowy jest jednak sposób, w jaki go spędzamy. Oto kilka propozycji na to, co robić w "rest day".

Chillowanie na kanapie lub łóżku może wydawać się najlepszym sposobem na regenerację mięśni po dniach ciężkich treningów. Jednak w praktyce okazuje się, że organizm lepiej dochodzi do siebie, kiedy pozostaje aktywny, tylko w nieco mniejszym stopniu.

Kiedy przychodzi czas na "rest day" lepiej nie zalegać w mieszkaniu, ale zdecydować się na odpowiedni wysiłek fizyczny. To zredukuje zakwasy, pomoże obniżyć poziom stresu oraz przyczyni się do mniejszej podatności na kontuzje.

11 sposobów na aktywny wypoczynek:

1. Stretching

Praca nad elastycznością ciała pomoże ci rozluźnić mięśnie i zwiększyć zakres ruchu. Ponadto pozwala się zrelaksować i poprawić postawę. Najlepiej postaw na rozciąganie dynamiczne lub po prostu przytrzymuj swoje ulubione stretchingowe pozycje przez 1-2 sekundy.

2. Joga

Nie ma znaczenia, czy będzie to hot, yin czy iyengar joga. Każdy jej rodzaj jest świetną opcją na "rest day". Joga rozciąga i wzmacnia ciało, a przy tym pozwala się wyciszyć.

3. Pilates

Tak jak joga, pilates to również świetna propozycja aktywnego wypoczynku, ponieważ łączy elementu stretchingu z wzmacniającymi ćwiczeniami o niskiej intensywności. Pozwala na popracowania nad elastycznością i mobilnością.

4. Spacer

Spacerowanie to świetna forma aktywności. Marsz na świeżym powietrzu dobrze wpłynie na twój organizm.

5. Jogging

Chodzi tutaj jedynie o delikatny rodzaj biegu. Tempo powinno ci pozwalać na prowadzenie równocześnie rozmowy. Odpuść sobie wszelkie sprinty i podbiegi.

6. Wioślarstwo

Pokonanie kilkunastu metrów na maszynie do wiosłowania może naprawdę przyspieszyć tętno. Jednak jeśli będziesz robić to w stałym tempie, sprawdzi się podczas dnia na regenerację. Takie ćwiczenie poprawi twoją wytrzymałość i wzmocni górne partie ciała, a równocześnie pozwoli odpocząć dolnym partiom ciała.

7. Jazda na rowerze

Podobnie jak jogging czy wioślarstwo jest to również forma ćwiczeń cardio. Najważniejsze jest jednak zwolnienie tempa, w jakim pedałujesz. Jednostajna, delikatna jazda stanowi idealny odpoczynek.

8. Pływanie

Pływania to forma treningu oporowego, jednak w żaden sposób nie obciążająca stawów. By nie nadwyrężać mięśni staraj się pokonywać baseny w spokojnym tempie.

9. Aqua aerobik

Jeśli nie jesteś fanką pływania, przestaw się na aqua aerobik. Jest to lekka forma ćwiczeń oporowych i wytrzymałościowych.

10. Wędrówka

Wybranie się na szlak pozwala na regenerację mięśni przy równoczesnym ich zaangażowaniu. Pomyśl o tym jak o medytacji na świeżym powietrzu w ruchu.

11. Wspinaczka

To jak pionowy tor przeszkód. Jeśli podczas dnia odpoczynku chcesz się również dobrze bawić poszukaj miejsca ze ścianką wspinaczkową.

 MZ

Małgorzata Socha trenuje jogging na łonie natury

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.