Uzależnienie od treningów. Czym objawia się bigoreksja?

Posiadanie umięśnionej sylwetki to marzenie nie tyko mężczyzn. Chęć zarysowania mięśni przyciąga nas na siłownię, ale przecież ćwiczymy dla zdrowia. Co jeśli bez ćwiczeń nie wyobrażamy sobie dnia? Czy to już choroba?

Bigoreksja, zwana inaczej dysmorfią mięśniową, to zaburzenie związane z przeświadczeniem, że jest się posiadaczem zbyt małej muskulatury. Niezadowolenie z wyglądu własnego ciała prowadzi do depresji i negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Bigoreksję nazywa się niekiedy odwrotną anoreksją

Osoba z bigoreksją - podobnie jak w przypadku anoreksji - skupia całą swoją uwagę na osobistym wyglądzie, a dążenie do celu umieszcza na pierwszym planie. Kluczową rolę w życiu osoby z takim zaburzeniem odgrywają treningi oraz dieta ukierunkowana na produkty, które pomagają zwiększyć masę mięśniową. 

Kryteria diagnozy bigoreksji

Kulturystyka - czyli jak wyrzeźbić mięśnie i spalić tłuszcz
Kulturystyka - czyli jak wyrzeźbić mięśnie i spalić tłuszcz www.KATALINKS.com / katafree - stock.adobe.com

Jeśli te punkty opisują Twoje zachowanie, prawdopodobnie zdrowy styl życia wymknął Ci się spod kontroli:

1. Czujesz konieczności zwiększania muskulatury

2. Zaniedbujesz relacje międzyludzkie bądź zawodowe na rzecz treningów i diety

3. Czujesz przekonanie o niedoskonałościach swojego ciała, unikasz sytuacji, w których trzeba eksponować ciało. Nosisz luźne ubrania, a jeśli już musisz się pokazać - odczuwasz wstyd

4. Stosujesz dietę wysokobiałkową i niskowęglowodanową

5. Celem Twoich ćwiczeń jest zwiększenie muskulatury

6. Ćwiczysz równie intensywnie nawet mimo kontuzji, bo obawiasz się utraty mięśni

7. Stosujesz suplementację - witaminy, odżywki, sterydy

8. Często przeglądasz się w lustrze, pytasz inne osoby o ocenę Twojego wyglądu po to, by utrzymać przeświadczenie, że efekty są niewystarczające

9. Uważasz się za osobę chudą i pozbawioną mięśni

Osoby cierpiące na bigoreksję mają zwykle rozbudowaną muskulaturę, co jest wynikiem nadmiernego uczęszczania na siłownię. Sami jednak tego nie dostrzegają i czują się zbyt "mali", dążąc do ciągłej poprawy swojej sylwetki.

Konsekwencje przećwiczenia się

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

Aby być zdrowym, należy zachować umiar. Nadmiar ciężkich treningów niesie za sobą konsekwencje na poziomie fizycznym, prowadzi do zwyrodnień kręgosłupa i wielokrotnych urazów przez nadwyrężenie mięśni, powoduje ból, problemy kardiologiczne i wyniszcza organizm. Zażywanie sterydów może z kolei prowadzić do bezpłodności i impotencji.

Kogo może dopaść bigoreksja?

Bigoreksja pojawia się głównie u młodych mężczyzn, ale zdarza się także u kobiet. Dotyka osób z niską samooceną i dużym niezadowoleniem z własnego wyglądu, perfekcjonistów i miłośników sportu. Osoby, które borykają się z bigoreksją często odczuwają presję ze strony otoczenia bądź kierują się trendami kreowanymi przez mass media. Nierzadko towarzyszą im też zaburzenia lękowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.