Ćwiczenia kardio dla początkujących. Jak zacząć ćwiczenia kardio na siłowni, a jak w domu?

Ćwiczenia kardio uchodzą za najlepszy zestaw treningowy na schudnięcie. Warto więc wiedzieć, na czym polegają ćwiczenia kardio, jak wyglądają ćwiczenia kardio na brzuch i jakie wybrać ćwiczenia kardio na siłowni, a jakie w domu. Poniżej znajdziecie same przydatne wskazówki!

Ćwiczenia kardio – na czym polegają?

Ćwiczenia kardio są inaczej nazywane ćwiczeniami aerobowymi. Zapisujemy je także jako trening cardio. Ćwiczenia kardio polegają przede wszystkim na tym, że podczas treningu podnosimy nasze tętno do mniej więcej 80-85 proc.  maksymalnego tętna i utrzymujemy je podczas całej sesji ćwiczeń. Tak intensywny trening umożliwia nam nie tylko długofalową poprawę kondycji, lecz przede wszystkim szybsze spalanie kalorii niż w przypadku ćwiczeń o niższym natężeniu. Z tego powodu ćwiczenia kardio są uznawane za najlepszy sposób na schudnięcie.

Ćwiczenia kardio na schudniecie i ćwiczenia kardio na brzuch – jak to działa?

Ćwiczenia kardio na schudnięcie są mniej obciążające i wymagające niż trening interwałowy. Sprawdzą się więc świetnie także dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i marzą o spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Na początek polecamy zdecydować się na kardio o umiarkowanej intensywności. W ten sposób nasz organizm stopniowo wejdzie w fazę treningów, przyzwyczai się do wzmożonej aktywności i w przyszłości będzie lepiej przyjmował zmiany, szybciej adaptował się do kolejnych utrudnień czy zmian intensywności ćwiczeń.

Pamiętaj, że aby ćwiczenia kardio na schudnięcie i ćwiczenia kardio na brzuch miały sens, musisz ćwiczyć minimum 30 minut. Dopiero po tym czasie zaczynamy spalać tłuszcz. Zacznij więcej od solidnej rozgrzewki – najlepiej 10-15-minutowej – i dopiero przejdź do właściwego kardio.

Jak powinny wyglądać ćwiczenia kardio na siłowni? A jak powinny wyglądać ćwiczenia kardio w domu? Poniżej znajdziesz nasze propozycje, które sprawdzą się także jako ćwiczenia kardio dla początkujących.

Ćwiczenia kardio na siłowni

Na siłowni masz wiele maszyn do wyboru. Pomyśl przede wszystkim o elipsie, ergometrze, bieżni, rowerze stacjonarnym i steperze.

Trening na elipsie działa na organizm podobnie jak biegania. Lepiej jednak działa na kolana. Nie nadwyrężamy na elipsie stawów kolanowych. Ponadto ćwiczenia mogą wykonywać zarówno osoby początkujące, jak i ci, którzy mają problem z motywacją. Elipsa zachęci was do ćwiczeń choćby na ergometrze, czyli popularnym wioślarzu.

Ćwiczenia na ergometrze wpływają korzystnie na mięśnie górnej i dolnej części ciała. Rozwijają zarówno ramiona, plecy, brzuch jak i pracują nad siłą i wzmocnieniem nóg. To trening świetny dla tych, którzy od ćwiczeń kardio na siłowni oczekują nie tylko spalenia kalorii, lecz także silniejszych mięśni choćby brzucha. Szukasz ćwiczeń kardio na brzuch? Koniecznie wiosłuj!

Natomiast trening na bieżni sprawdzi się jako alternatywa biegania. Nie musisz mierzyć się z warunkami atmosferycznymi. Zamykasz się na siłowni i biegniesz! A jeśli jest zbyt łatwo, to zawsze możesz zwiększyć kąt biegu.

Kolejną propozycją ćwiczeń kardio na siłowni jest rower stacjonarny. Wsiadasz i pedałujesz. A w trakcie możesz obejrzeć ulubiony serial na tablecie czy wyświetlaczu telefonu. Same korzyści.

Nie pooglądasz telewizji i nie poczytasz książki na steperze. Jednak to także świetne kardio na siłowni. Wzmacnia nogi dokładnie tak samo jak intensywne chodzenie po schodach.

Ćwiczenia kardio w domu

A jeśli nie masz chęci wychodzić na siłownię, wypróbuj ćwiczenia kardio w domu. Możesz na przykład wchodzić po schodach! Mieszkasz w bloku? Korzystaj! Zacznij szybkim krokiem wchodzić na czwarte piętro, następnie zbiegaj na dół. Po trzech powtórzeniach będziesz mieć naprawdę dość. Rób tak dwa-trzy razy w tygodniu przez cztery-sześć tygodni, a twoje ciało zmieni się na korzyść.

Jako ćwiczenia kardio w domu sprawdzi się także skakanie na skakance. To także świetne ćwiczenie kardio dla poczatkujących. Kup skakankę i skacz naprzemiennie – 10 skoków szybkich przeplataj 10 wolnymi. Wykonaj trzy serie po 50 powtórzeń.

Jeśli szukasz ćwiczeń kardio dla początkujących, to pomyśl także o biegu w miejscu. Możesz wprowadzić dla urozmaicenia bieg bokserski i bieg z wysoko uniesionymi kolanami. Na koniec zrób kilka przysiadów z wysokiem i twój trening cardio w domu będzie skończony!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.