Siłownie i kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie od początku roku. Tysiące nowych użytkowników codziennie rusza na trening z nadzieją na poprawienie swojej kondycji i wzmocnienie mięśni. Niestety, bez doświadczenia i trenera personalnego łatwo zapomnieć o kilku istotnych kwestiach dotyczących trenowania.
W ostatnio cytowanym przez Cosmopolitan badaniu PureGym przepytano 149 menadżerów siłowni. Taka inicjatywa miała na celu wyłapanie najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników sal treningowych. Wyniki pozwalają na zapobieganiu im w przyszłości. Oto one :
1. Wykonywanie ćwiczeń w ograniczonym zakresie ruchu
Niezależnie, czy są to ćwiczenia na ręce, nogi czy inne części ciała istotne jest, by wykonywać je w pełnym zakresie ruchu. Niektóre osoby robią ćwiczenia w ograniczonym zakresie, gdyż wtedy są wstanie wykonać je szybciej i mają wrażenie, że przez to intensywniej pracują. Przykładem na to może być np. wykonywanie półprzysiadów zamiast pełnych głębokich przysiadów. Nie oznacza to oczywiście, że robienie ćwiczeń w ograniczonym zakresie ruchu nie przynosi żadnych korzyści. Są one idealnym rozwiązaniem np. dla osób z kontuzjami. Jednak zwykłe, zdrowe osoby powinny wykonywać ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu, by zbudować mięśnie lub zwiększyć siłę.
2. Podnoszenie zbyt dużych ciężarów
Wychodzenie ze strefy komfortu jest jak najbardziej na plus. Jednak branie się za podnoszenie ciężarów, które wykraczają poza nasze możliwości już nie. Bardzo istotna jest liczba powtórzeń, a nie samo obciążenie. Ponadto zbyt ciężka sztanga lub hantle mogą sprawić, że dane ćwiczenie będziemy wykonywać nieprawidłowo, a na dodatek nabawimy się kontuzji. Lepiej zaczynaj od mniejszych ciężarów i stopniowo zwiększaj ich wagę.
3. Robienie treningów siłowych bez opanowania prawidłowej techniki
Trening siłowy może wydawać się łatwy, jednak w rzeczywistości wymaga bardzo dobrze opanowanej techniki. Jeśli stawiasz pierwsze kroki na siłowni lub masz pewne wątpliwości, zwróć się o pomoc do trenera personalnego, który pokaże ci jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia.
4. Robienie zbyt długich przerw między seriami ćwiczeń
Odpoczynek między seriami ćwiczeń jest jak najbardziej konieczny. Jednak zbyt długie przerwy na regenerację mogą utrudnić pracę nad postępami i zbytnio obniżać tętno podczas treningów.
5. Brak planu treningowego
Wyznaczenie celów treningowych i opracowanie ćwiczeń, które pomogą ci je osiągnąć to kluczowa kwestia. Plan oczywiście może być w elastyczny i zakładać zamienniki ćwiczeń, jeśli np. pewne maszyny będą akurat zajęte. Istotne jest jednak, by wiedzieć z jakich ćwiczeń powinien się składać każdy trening.
MZ
Karolina Pisarek ćwiczy na siłowni. Pokazała dokładny plan treningowy