Jak schudnąć 5 i 10 kilogramów? W tydzień i miesiąc - podpowiadamy, jak to zrobić

Jak schudnąć 5 kilogramów? Jak schudnąć 10 kilogramów? Te pytania najczęściej zadajemy sobie na początku roku, gdy stawiamy sobie nowe postanowienia i wymagamy od siebie więcej. Pojawiają się także wtedy, gdy zbliżają się wakacje lub szczególnie ważna impreza. Czy można schudnąć 10 kilogramów w tydzień? Zdecydowanie nie! To może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Jak to więc zrobić właściwie? Podpowiadamy.

Czy takie ubytki masy ciała są w ogóle możliwe? Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć 5 kilogramów w tydzień albo jak schudnąć 10 kilogramów w tydzień, odpowiadamy wprost - taki ubytek wagi jest niezdrowy. Nie można powiedzieć jednoznacznie, że jest niemożliwy. Zdarza się w przypadku ciężkich, przewlekłych chorób. Możliwe jest także zrzucenie dwóch czy czterech kilogramów w tydzień. Jednak pięć czy dziesięć kilogramów to wyzwanie niemożliwe do zrealizowania, jeśli nie chcemy podupaść na zdrowiu.

Zdrowa utrata wagi

Tygodniowo możemy zrzucić około 0,5 - 1 kg masy ciała. To zdrowa utrata wagi, która nie skończy się efektem jo-jo ani przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Oczywiście to, ile ostatecznie schudniemy zależy od nas samych. Zarówno od tego, jak podejdziemy do tematu diety, jak i od naszych predyspozycji. Pamiętajmy jednak, że na początku (czyli w pierwszych tygodniach ) wcale nie spalamy tkanki tłuszczowej, tylko mięśnie. Tracimy też wodę, więc ubytek masy może być większy niż zakładany 1 kg. Później pojawiają się problemy i może zdarzyć się, że waga stanie w miejscu.

Zdecydowanie lepiej nastawić się na to, że nasze odchudzanie będzie długofalowe. Jeśli przyjmiemy, że chcemy schudnąć 5 lub 10 kilogramów w miesiąc, nasz plan ma szansę na powodzenie. Jak więc schudnąć 5 kilogramów w miesiąc? I jak schudnąć 10 kilogramów w miesiąc? Zasady są dość podobne w obu wariantach.

Jak schudnąć 5 kilogramów w miesiąc? Jak schudnąć 10 kilogramów w miesiąc? Podstawowe zasady

Oczywiście musimy na początku ustalić nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Możemy to zrobić samodzielnie, na przykład korzystając z kalkulatorów internetowych, możemy to zrobić także konsultując się z dietetykiem. Ekspert na pewno pomoże nam uporać się także z innymi problemami i zaleci właściwą dietę. Wyliczy także, ile kalorii powinna liczyć nasza dieta redukcyjna.

Nieważne, czy chcemy schudnąć 5 kilogramów w miesiąc czy 10 kilogramów, ogólne zasady są bardzo podobne. Wręcz identyczne. Na pewno należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności. Nie jedz fast foodów, słodyczy, unikaj gotowych produktów typu instant. Na pewno wyklucz wszystkie słodycze. Szczególnie te paczkowane, które kupujemy gotowe w sklepie. Jeśli nie możesz oprzeć się słodkościom, lepiej upiecz je samodzielnie. Nawet te najbardziej słodkie będą zdrowsze i mniej kaloryczne niż te kupione w sklepie.

Jak schudnąć w miesiąc? Dodatkowe sposoby

Co jeszcze możesz zrobić, aby schudnąć w miesiąc? Nie wystarczy samo obcięcie kalorii w diecie. Pamiętaj o tym. Warto wprowadzić regularne treningi. Najlepiej wybierać cardio, które świetnie spala kalorie. Pomyśl o bieganiu, jeździe na rowerze, jeździe na rolkach, wrotkach. Możesz korzystać z orbitreka na siłowni albo wioślarza. To maszyny, które świetnie wpływają na całe ciało. Lubisz pływać? Świetnie, basen to także rewelacyjny pomysł, jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć 10 kilogramów w miesiąc.

Koniecznie wprowadź także inne zasady. Pij dużo wody. Wypijaj minimum dwa litry wody dziennie. A jeśli ćwiczysz intensywnie, to nawet więcej! Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów sprawia, że przemiana materii przyspiesza, a organizm dobrze funkcjonuje. Nie magazynuje więc tłuszczu i pozwala na utratę zbędnych kilogramów.

Pamiętaj, aby twoje posiłki były o regularnych porach. Jedz co trzy lub cztery godziny, ale niewielkie porcje. Na twoim talerzu musi znaleźć się dużo warzyw, białka, pełnoziarnistych produktów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ostatni posiłek zjedz około dwóch godzin przed snem. Śniadanie natomiast spożywaj około 30-40 minut po obudzeniu.

Stosując się do tych zasad na pewno uda ci się schudnąć!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.