Proste techniki relaksacyjne

Żyjesz w ciągłym pędzie? A może masz trudną sytuację życiową? Niezależnie od tego, czym się w życiu zajmujesz i co cię aktualnie trapi, prawdopodobnie należysz do osób, które w ciągu dnia znajdują chwilę dla siebie z trudem albo wcale. Czas to zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku

Jeśli nieustannie będziesz się wszystkim zajmować i przejmować, stres prędzej czy później poważnie odciśnie się na twym zdrowiu. Rzecz jasna, nie można sprawić, by życie było zawsze lekkie, łatwe i przyjemne. Jednak nawet chwila relaksu, fundowana sobie każdego dnia, może uchronić cię przed przykrymi konsekwencjami życia "pod napięciem". Jak rozpoznać moment, kiedy poziom stresu jest już alarmujący?

Pierwszym z symptomów może być codzienna gonitwa myśli i ciągłe roztrząsanie problemów, którymi wydawać się mogą nawet rutynowe bieżące sprawy. Jeśli nie jesteś w stanie zająć się czymś miłym i całkowicie odległym od twojej codzienności, najpewniej bardzo potrzebujesz relaksu. Objawami somatycznymi przewlekłego stresu mogą być: odczuwalne napięcie mięśnie całego ciała, szczególnie karku i ramion, bóle głowy, brzucha, pleców. Zaniepokoić powinno też ciągłe rozdrażnienie lub problemy z koncentracją, obniżony nastrój, bezsenność.

Żeby obniżyć poziom stresu, należy zadbać o higienę życia:

Wysypiaj się

Warto zdać sobie sprawę, że sen nie jest stratą czasu, lecz niezbędnym uzupełnieniem każdego dnia. Podczas snu mózg przetwarza informacje w sposób, który nie jest możliwy w trakcie czuwania. Do pełnej regeneracji umysłu i ciała większość ludzi potrzebuje 6-8 godzin snu na dobę. Nie bez znaczenia jest także dieta - grzechem głównym jest picie w nadmiarze kawy oraz jedzenie posiłków mało wartościowych, nieregularnie i w pośpiechu.

Bądź bardziej aktywna

Przede wszystkim postaraj się wpisać aktywność fizyczną do swojego stałego rozkładu dnia. Od ciebie, twoich preferencji i możliwości zależy, co wybierzesz. Może to być marsz, bieganie, pływanie, jazda na rowerze. Jeśli masz chęć i możliwość, zapisz się na zajęcia z jogi, tai-chi lub qi-gong. Każda aktywność ma znaczenie - również chodzenie po schodach zamiast jechania windą czy praca w przydomowym ogrodzie chodzenie po schodach zamiast jechania windą czy praca w przydomowym ogrodzie - o ile człowiek rusza się regularnie, a nie tylko od czasu do czasu.

Zacznij planować

Nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę. Stwórz sobie standardowy plan dnia i w miarę możliwości staraj się go trzymać. Produktywne rozplanowanie czasu pozwoli ci go zaoszczędzić i wykorzystać na odpoczynek. Każdego dnia wygospodaruj trochę czasu tylko dla siebie.

Zafunduj sobie czasem masaż

Kolejną skuteczna metodą relaksacji są masaże. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta w salonie masażu, jeśli jednak brak ci na to czasu lub możliwości, poproś bliską ci osobę o delikatny masaż ramion, szyi i karku. Możesz również samodzielnie rozmasować sobie kark i barki, a także głowę czy twarz, nie zapominając o obu małżowinach usznych - to silnie unerwiona i ukrwiona część ciała, wrażliwa na bodźce dotykowe.

Zrelaksuj się w domu

Zamiast szybkiego prysznica, weź długą kąpiel przy świetle świec, z dodatkiem aromaterapeutycznych olejków, np. pomarańczowego (ożywia) lub lawendowego (uspokaja). Wyłącz telefon i postaraj się nie myśleć o sprawach bieżących. Możesz także położyć się wygodnie na kanapie i włączyć płytę z relaksacyjną muzyką: szum morza lub deszczu albo śpiew ptaków pomogą ci się odprężyć. Dobry pomysł to także pobycie ze sobą sam na sam. Poczytaj dobrą książkę lub obejrzyj film, napij się dobrej herbaty albo gorącego kakao.

Stosuj techniki świadomego oddychania

- Jeden z najprostszych sposobów to głęboki wdech nosem i wydech ustami. Warto stosować oddychanie przeponą, co dla mężczyzn jest naturalne, ale kobiety muszą się tego nauczyć. Połóż dłoń na brzuchu i staraj się oddychać tak, by wypełnić powietrzem brzuch, a nie klatkę piersiową. Ćwiczenie to możesz bez trudu wykonywać w pracy czy w autobusie.

- Serdecznym palcem prawej dłoni uciśnij lewe nozdrze, a prawym wykonaj głęboki wdech, licząc przy tym do czterech. Potem kciukiem prawej dłoni uciśnij prawe nozdrze i wstrzymaj oddech na cztery sekundy. Następnie udrożnij lewe nozdrze i wykonaj wydech, trwający co najmniej cztery sekundy (im dłużej, tym lepiej). Teraz przez to samo - lewe - nozdrze zrób wdech i wstrzymaj oddech, a wydech wykonaj prawym nozdrzem. Powtórz taki cykl kilka razy.

- Oddychaj głęboko, nie robiąc przerwy pomiędzy wdechem a wydechem. Postaraj się, by powietrze przepływało przez płuca bez zatrzymania.

Wypróbuj technikę Jacobsona

To jedna z technik relaksacyjnych opierających się na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Usiądź wygodnie na kanapie lub w fotelu. Każdą z poniższych czynności wykonuj przez około pięć sekund. Następnie rozluźniaj się.

1. Zaciśnij obie dłonie w pięści.

2. Rozciągnij wyprostowane palce dłoni.

3. Przyciśnij dłonie do siedzenia fotela.

4. Unieś ramiona do góry.

5. Obróć głowę w prawo.

6. Obróć głowę w lewo.

7. Zaciśnij powieki.

8. Rozciągnij kąciki ust.

9. Wyciągnij wargi do przodu (zrób "dzióbek").

10. Zaciśnij zęby.

11. Przyciśnij język do podniebienia.

12. Przyciśnij potylicę do oparcia fotela (lub kanapy).

13. Przyciśnij do oparcia łopatki. 14. Przyciśnij pośladki do fotela. 15. Przyciśnij kolana do siebie. 16. Przyciśnij pięty do podłogi. 17. Obciągnij w dół palce stóp.

18. Odchyl palce stóp do góry.

19. Przyciśnij kostki stóp do siebie.

20. Przyciśnij kolana do siebie.

21. Napnij mięśnie pośladków. 22. Wypnij brzuch do przodu. 23. Wciągnij brzuch. 24. Poprzeciągaj się, rozciągnij całe ciało, ziewaj.

Na koniec wykonaj 10 spokojnych oddechów przez nos.

Znalezienie optymalnego dla siebie sposobu na zrelaksowanie się może ci zająć trochę czasu. Nie zniechęcaj się, bo korzyści płynące ze zmniejszenia poziomu szkodliwego stresu są ogromne - a odczuje je zarówno twoje ciało, jak i umysł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.