Kofeina może powodować migreny. Naukowcy dowiedli to w najnowszych badaniach

Zdarza Ci się pić więcej, niż trzy napoje zawierające kofeinę? To właśnie one mogą być przyczyną występowania migren. Naukowcy udowodnili, że istnieje prawdopodobna zależność między kofeiną a intensywnymi bólami głowy.

Migrena obecnie dotyka ponad miliard dorosłych osób na całym świecie. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkimi ostrymi bólami głowy, nudnościami, zmianami nastroju, wrażliwością na światło i dźwięk, a także halucynacjami wzrokowymi i słuchowymi. Co jest główną przyczyną występowania migren? Mogą to być nagłe zmiany pogody, zmiany hormonalne, stres, leki, czy nawet nieodpowiednie pożywienie. 

Kofeina może powodować migreny - najnowsze badania to potwierdzają 

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), Brigham and Women's Hospital i Harvard T.H ocenili napoje kofeinowe jako potencjalny czynnik, który wywołuje migrenę. Swoje wnioski opublikowali w "American Journal of Medicine". 

Elizabeth Mostofsky i jej zespół odkryli, że pacjenci, którzy dostarczali organizmowi dziennie trzy lub więcej napojów kofeinowych częściej żalili się na występujące bóle głowy po ich wypiciu. Objawy występowały tego samego dnia lub następnego. Mostofsky poinformowała, że na przykład brak snu może zwiększać ryzyko wystąpienia migreny. Wszystko zależy od konkretnej dawki kofeiny. 

W przeprowadzonym badaniu została zbadanych 98 dorosłych osób, które skarżyły się na migreny. Okres analiz trwał przynajmniej 6 dni, a uczestnicy każdego ranka i wieczora zgłaszali ewentualne ataki migreny. Uczestnicy zgłaszali także ilość wypitej kofeiny, napojów gazowanych i napojów energetycznych. 

Celem tego badania było przede wszystkim zbadanie relacji, jaka występuje między kofeiną a bólem głowy. Wyeliminowane zostały takie aspekty, jak: wiek, płeć i inne indywidualne aspekty. Zastosowana przez badaczy pozwoliła na uwzględnienie różnic w dawce kofeiny w różnych rodzajach napojów. 

Co najważniejsze, jedna porcja kofeiny określana jest jako 236 ml kawy z kofeiną, 177 ml herbaty, 30 ml napoju energetycznego. Te porcje to nic innego jak 25-150 mg kofeiny. Naukowcy nie zauważyli negatywnych skutków po dwóch wypitych dziennie kawach. Taką zależność odkryto dopiero po trzech kawach dziennie. Oczywiście, osoby, które bardzo sporadycznie piły w ogóle kawę, były znacznie mocniej narażone na występowanie nagłych bólów głowy.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.