Jukari Fit to Fly - trening w locie

Jukari to funkcjonalny program treningowy stworzony ponad 3 lata temu przez firmę Reebok i grupę akrobatyczno-cyrkową Cirque Du Soleil. "Latanie" na linach i drążku od tamtego czasu ma coraz więcej fanów, którzy nazywają Jukari najzabawniejszym treningiem świata! Sprawdziłam w klubie Pure Jatomi Platinum, czy "latanie" to bardziej zabawa czy solidny trening.

Co to jest Jukari?

W Jukari połączono elementy gimnastyki, akrobatyki, jogi oraz tańca. Podczas zajęć wykorzystywane są elementy treningu siłowego i cardio oraz ćwiczenia polegające na utrzymaniu równowagi. Jedyne obciążenie to własne ciało.

Masz do wyboru Jukari Fit to Flex, podczas których poprawia się elastyczność, wzmacnia kręgosłup i zwiększa ruchomość stawów, dzięki taśmom Jukari Band. Jukari Fit to Fly natomiast to zajęcia z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji wiszącej z sufitu sali gimnastycznej.

Pomysł tłumaczy Leslie Calvagne, dyrektor treningowy Reebok dla Jukari Fit to Fly, która przez 12 miesięcy pracowała z Cirque du Soleil, aby opracować zestaw ćwiczeń oraz sprzęt. - Postawiliśmy sobie zadanie stworzenia ćwiczeń pod hasłem "śmiej się, kiedy się pocisz", a tysiące osób, które już wzięły udział w tych kursach, świadczą o tym, ze nam się udało.

Jak wyglądają zajęcia Jukari Fit to Fly?

W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Ich układ jest tradycyjny - typowa rozgrzewka, przygotowująca mięśnie do treningu, część właściwa i rozciąganie.

Podczas ćwiczeń trenujemy górną część ciała - żeby zrobić obrót w powietrzu trzeba wykorzystać głównie siłę ramion i pleców, ale także spiąć brzuch. Trener dyktuje tempo i kierunek obrotów. Jedno z ćwiczeń to obrót, składający się z 6 dużych kroków, zawiśnięcie i "lot" po okręgu. Ćwiczenia mają przygotować do właściwego, akrobatycznego treningu, podczas którego robi się karuzelę połączoną ze szpagatem czy podciągnięcie z wymachem.

Po półgodzinnym treningu i kilku takich obrotach nie mogłam złapać oddechu! Po 20 minutach Jukari zdejmuje się drążek, do lin dołącza przedłużenie i trenuje dolne partie ciała. W liny wkłada się stopy i robi brzuszki czy "deskę" z nogami w powietrzu. Taki trening polega na utrzymaniu równowagi, a to najlepszy sposób na zaangażowanie wielu partii mięśni i uelastycznienie i wysmuklenie sylwetki.

Na początku byłam onieśmielona - na żadnym innym treningu nie wykorzystuje się takiego sprzętu! FlySet to zestaw składający się z przymocowanych do sufitu sali lin i drążka, który mocuje się na wysokości klatki piersiowe ćwiczącego. Całość tworzy wiszący z sufitu trójkąt. Żeby wykorzystać trening i ćwiczyć efektywnie, trzeba nauczyć się obsługi tego sprzętu. Ja, jako początkująca osoba, dużą część treningu poświęciłam na walczenie z dołączeniem i odpinaniem drążka. Warto jednak się przełamać. Jukari to naprawdę świetna zabawa!

Brian Kuhlmann Brian Kuhlmann

Trenowanie to zabawa

Reebok, tworząc trening kierował się badaniami, według których 54 proc. ćwiczących kobiet przyznaje, że trening to dla nich przede wszystkim ciężka praca, a 61 proc. ćwiczyłoby częściej, jakby trening sprawiałby im więcej radości.

Polecam Jukari zarówno osobom trenującym regularnie i obeznanym ze wszystkimi typami zajęć fitness (tego na pewno jeszcze nie widzieli!), a także tym, które szukają sposobu na urozmaicenie treningu czy zrobienie czegoś bardziej interesującego niż zwykły aerobik.

Zajęcia Jukari Fit to Fly i Jukari Fit to Flex dostępne są jedynie w klubie Pure Jatomi Platinum .

Więcej o:
Copyright © Agora SA