Trening PHA zastąpi HIIT? Poznaj podstawową różnicę między ćwiczeniami. To sprawi, że spalisz więcej kalorii

Treningi interwałowe o wysokiej intensywności cieszą się niesłabnącą popularnością. Te ćwiczenia mogą jednak stać się dla wielu osób ciekawszą alternatywą.

Ćwiczenia z zakresu HIIT bez wątpienia przynoszą świetne rezultaty. Część trenerów uważa jednak, że znacznie lepszym wyjściem są treningi PHA (ang. peripheral heart rate training). Na czym polega taki rodzaj ćwiczeń i czym różni się od HIIT?

Zobacz wideo Kasia Dziurska od dwóch miesięcy ćwiczy boks

Czym się różni trening PHA od HIIT?

Ćwiczenia z zakresu PHA polegają na tym, że przez cały trening podtrzymujemy tętno na jednym poziomie. Dla porównania, popularne zajęcia HIIT to zajęcia, gdzie wykonujemy ćwiczenia o różnej intensywności, a nasze tętno cały czas skacze. Inną istotną różnicą jest fakt, że ćwiczenia w treningu PHA wykonujemy bez przerwy, jedynie przeplatając ze sobą pozycje angażujące górne partie ciała z pozycjami na dolne partie. W ten sposób poszczególne mięśnie odpoczywają, ale my cały czas pozostajemy w ruchu.

Treningi PHA podtrzymują tętno na stałym poziomie, co zapewnia fantastyczne spalanie, a także pomaga budować wytrzymałość mięśniową i sercowo-naczyniową - tłumaczy trenerka fitness, Erika Shannon w rozmowie z magazynem "Well+Good".

Ćwiczenia włączające się do PHA stanowią jednocześnie trening siłowy oraz wytrzymałościowy. Przykładowe zajęcia nie zajmą dużo czasu - wystarczy zarezerwować jedynie 20 minut.

Trening PHA - przykładowe ćwiczenia

Erika nie zostawiła czytelników jedynie z pustymi informacjami i przygotowała listę ćwiczeń do wykonania. Po dwuminutowej rozgrzewce wykonujemy po minucie:

  • serię naprzemiennych wykroków do tyłu;
  • serię podciągnięć sztangi w opadzie;
  • wypadów bocznych;
  • wznoszeń bocznych hantli;
  • wyciskania leżąc na ławce;
  • wzmocnień bicepsów, poprzez wyciskanie hantli nad głową;
  • przysiadów.

Cały obwód robimy dwukrotnie, nie robiąc żadnej przerwy. Po zakończonej 14-minutowej sesji, trening kończymy czterominutową serią pompek lub burpees.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.