Barre jest treningiem z elementami rozciągania, pilatesu oraz tańca. Te intensywne ćwiczenia korzystają z układów baletowych, aby uelastycznić ciało. Czy jednak jest to jedyna korzyść? Czy barre mogą pomóc w budowaniu mięśni?
Historia treningu sięga lat 50., gdy szukano idealnych zestawów ćwiczeń dla tancerzy, którzy w ciągu tygodnia oprócz samego tańca, musieli wykonywać trening wzmacniający ciało. Obecnie barre bez problemu można wykonywać samodzielnie w domu. Nie wymaga żadnego sprzętu - jedynie odpowiedniego zestawu figur, które znajdziemy m.in. na platformie YouTube.
Instruktorka ćwiczeń Aimee Long przedstawiła kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas trenowania barre. Zacznijmy od tego, że ćwiczenia trwają zwykle około 25 minut, ale palące nas mięśnie odczuwamy znacznie dłużej. Podczas barre napinamy i rozluźniamy mięśnie w seriach trwających od 30 sekund do kilku minut. Gdy budujemy masę mięśniową, zamiast masy własnego ciała, korzystamy z dodatkowego obciążenia.
Niekoniecznie będziesz budować większe mięśnie, ale z pewnością będziesz pracować nad swoją kondycją. Podczas innych treningów celujesz zwykle w wyrzeźbienie większych mięśni, takich jak pośladki, ramiona czy bicepsy. Podczas ćwiczeń barre na pełnych obrotach pracują inne mięśnie, tzw. mięśnie lokalne, które otaczają nasze stawy. Są niezwykle ważne, dlatego warto od czasu do czasu stawiać na treningi, które je pobudzają - tłumaczy trenerka w rozmowie ze "Stylist".
Dzięki ćwiczeniu wspomnianych przez Aimee mięśni nasze stawy będą bardziej stabilne, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Podsumowując, trening barre nie pomoże przy budowaniu masy mięśniowej, ale z pewnością wzmocni nasze mięśnie.