Zarówno rodzaj wykonywanego treningu, jak czas jego trwania mogą mieć bezpośredni wpływ na prędkość spalania tłuszczu oraz uczucie głodu po zakończeniu ćwiczeń. Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, powinny zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów.
Jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów, ćwiczenie może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Spalanie większej liczby kalorii niż przyjmowanie jest oczywiście podstawową receptą na odchudzanie, a ćwiczenia mogą zdecydowanie pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej, jednak niektóre rodzaje wykonywanego treningu wyzwalają większe ilości hormonów głodu, które prowadzą do przejadania się lub przynajmniej do uzupełnienia kalorii spalonych podczas ćwiczeń.
Badania wykazują, że intensywne treningi przy wysokim tętnie wpływają na poziom greliny i tłumią apetyt lepiej niż w przypadku mniej wymagających ćwiczeń. Podjęcie treningu o wysokiej intensywności wpływa na zwiększenie krążenia krwi w mięśniach i poprawia rozprowadzenie krwi z żołądka i jelit. Efekt zahamowania głodu utrzymuje się jeszcze długo po treningu.
Czas trwania również jest czynnikiem, który może wpłynąć na utratę masy ciała. Osoby, które ćwiczą zbyt długo, mogą mieć trudności z pohamowaniem głodu. 30 do 45 minut biegania to zdecydowanie lepszy wybór niż 60 do 90 minut marszu, ponieważ organizm zużyje więcej energii i jednocześnie zmniejszy się apetyt.
Treningi interwałowe, rozumiane jako naprzemienne 30-sekundowe gwałtowne ćwiczenia przeplatane z minutą regeneracji - mogą mieć niewielką przewagę nad utrzymującymi się intensywnymi ćwiczeniami trwającymi stosunkowo krótko.