Menopauza. Co to jest menopauza? Ile trwa menopauza? W jakim wieku pojawia się menopauza?

Menopauza, inaczej klimakterium, to czas, kiedy organizm dojrzałej kobiety powoli przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Pojawiają się wtedy nieprzyjemne dolegliwości, choćby uderzenia gorąca czy pogorszone samopoczucie. Jak sobie z tym radzić? Kiedy spodziewać się menopauzy?

Menopauza

Menopauza nazywana jest także klimakterium lub przekwitaniem. To etap w życiu każdej kobiety. Ustaje wtedy menstruacja, ale sam proces menopauzy zaczyna się nieco wcześniej. Lekarze przekonują, że kobieta przestaje być płodna nawet 10 lat przed menopauzą. Warto też wiedzieć, że stwierdzają menopauzę w momencie, kiedy przez 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie waginalne. Oznacza to, że kobieta nie produkuje komórek jajowych.

Oczywiście są liczne odstępstwa. Przykładowo u kobiet, u których w sposób chirurgiczny usunięto macicę, ale nadal posiadają one jajniki, menopauzę datuje się na moment pozbawienia narządu lub ograniczenie produkcji hormonów. Zdarzają się także przypadki przedwczesnej menopauzy. Związane są oczywiście z problemami zdrowotnymi. Jako podstawowe schorzenia wywołujące przedwczesną menopauzę wymienia się choroby tarczycy, cukrzycę czy problemy z układem odpornościowym. Najnowsze badania pokazują, że przyczyną może być nie tylko gospodarka hormonalna, lecz także przewlekłe zmęczenie, które wywołuje nasz tryb życia.

Menopauza – wiek

Kobiety w różnym wieku przechodzą menopauzę. Wszystko zaczyna się jednak mniej więcej po 40. roku życia, kiedy kobieta zaczyna mieć bardzo nieregularne cykle. Sugeruje to, że zbliża okres wygaszania czynności jajników. Ten etap nazywamy premenopauzą. Poziom hormonów znacząco się obniża. Zaczynają się pojawiać pierwsze objawy menopauzy, choćby zaburzenia nastroju, potliwość, przybieranie na wadze. Takie objawy występują nawet między 35. a 40. rokiem życia.

Menopauza - ile trwa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – ile trwa menopauza? To bardzo indywidualne kwestie. Z niedawno opublikowanego raportu „Polki 50 plus” przygotowanego przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny wynika, że średni wiek, w którym występuje menopauza u Europejek to 50 lat. Polki potwierdzają te wyliczenia, ponieważ wchodzą w okres menopauzy przeciętnie między 48. a 52. rokiem życia. 

Ale należy pamiętać, że to ile będzie trwała menopauza, jest bardzo indywidualne i względne. Przeciętnie trwa około 4-5 lat, ale jest to uwarunkowane między innymi genetycznie, zależy od stylu życia. To ciekawe, ale menopauza występuje w podobnym wieku u matek i córek. Na wcześniejsze klimakterium mogą liczyć także osoby, które palą nałogowo papierosy, prowadzą niezdrowy tryb życia, nadużywają alkoholu, nie uprawiają żadnych sportów.

Menopauza – objawy

Pierwsze sygnały, które należy traktować jako zbliżającą się menopauzę mogą pojawić się już w wieku 40 lat. To nieregularne cykle. Szczególnie powinny nas alarmować, jeśli dotychczas zawsze były regularne i przewidywalne. Miesiączka może być dłuższa luz wyraźnie krótsza, bardziej lub mniej obfita. Pojawiają się także uderzenia gorąca, większa potliwość, rumień na twarzy, drżenie ciała, znaczący spadek libido. Te przykre dolegliwości mogą trwać nawet przez dwa lata. Wynikają z zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Następnym etapem po premenopauzie jest postmenopauza. Wtedy jajniki zupełnie tracą możliwość wytwarzania jajników. Temu etapowi mogą towarzyszyć jeszcze problemy ze snem, uczucie nieuzasadnionego niepokoju, zaburzenia koncentracji, ból podczas stosunku seksualnego związany z suchością pochwy. Pojawiają się problem z oddawaniem moczu, bóle głowy, mięśni, kołatanie serca czy przewlekłe zmęczenie.

Menopauza a tycie

Istotnym objawem menopauzy jest także tycie. Kobiety skarżą się, że wraz z wejściem w okres menopauzy zaczynają tyć, mimo że nie zmieniły diety. Oczywiście nie wszystkie kobiety tyją. Ważne są tu także geny, ale nie tylko. Aby utrzymać swoją dotychczasową wagę, trzeba mniej jeść i więcej się ruszać. Nie musimy katować się treningami na siłowni. Wystarczy regularnie spacerować. To także nas zrelaksuje i wpłynie na lepszy humor.

Menopauza – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie menopauzy, to lekarze często sugerują hormonalną terapię zastępczą. Bierzemy tabletki, które uzupełniają niedobór hormonów, które produkowane są naturalnie przez jajniki. Ma to wady i zalety. Jako korzyści można wymienić zapobieganie chorobie wieńcowej, miażdżycy, osteoporozie. Takie leczenie działa, jeśli trwa przynajmniej pięć lat. Nie może jednak trwać dłużej niż siedem lat. Pojawiają się badania, które twierdzą, ze wydłużony czas prowadzi do zwiększonego ryzyka raka piersi i raka endometrium. 

Więcej o: