Izotonik. Czy napoje izotoniczne są zdrowe? Jak zrobić domowy izotonik?

Podczas wysiłku fizycznego - szczególnie tego wzmożonego - wydalamy dużo wody z organizmu. Tracimy także wiele cennych składników mineralnych, na przykład chlor, sód, potas, magnez czy wapń. Jakie uzupełnić niedobory? Pijąc napoje izotoniczne.

Napój izotoniczny – co to takiego?

Napój izotoniczny to takie płyn, którego stężenie jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w naszym organizmie. Oznacza to, że oprócz wody są to także witaminy, minerały i węglowodany. Za sprawą podobnego stężenia, takie napoje izotoniczne bardzo szybko nawadniają organizm. Szybko pozwalają się zregenerować i uzupełnić niedobory powstałe w organizmie.

Napoje możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Po pierwsze wyróżniamy hipotoniczne. To na przykład woda, w której stężenie składników jest nieco mniejsze od tego, które panuje w płynach ustrojowych. Drugi typ to napoje hipertoniczne. Tu przykładem są soki. Jest w nich dużo składników mineralnych czy węglowodanów, więcej niż w krwi. Dlatego słabo nawadniają organizm. Jak widać, izotoniki są nam niemal niezbędne. Musimy wypełnić lukę między hipotonikami a hipertonikami.

Napoje izotoniczne – skład

Oczywiście podstawowym składnikiem napojów izotonicznych jest woda. Drugim składnikiem jest sód. To dzięki niemu woda, która zostaje przez nas wypita wchłania się odpowiednio i efektywnie. Sód jest także potrzebny do równowagi elektrolitów i zachowania właściwej temperatury ciała.

Trzecim składnikiem napojów izotonicznych jest potas. Ten składnik mineralny także bierze udział w wielu procesach w naszym organizmie. Jest konieczny do przeprowadzenia wielu procesów w naszym układzie nerwowym i mięśniowym.

Na kolejnych pozycjach składu izotoników uplasowały się wapń i magnez. Te także są potrzebne naszym mięśniom i nerwom.

Nie można zapomnieć także o węglowodanach. To one zamykają krótką listę składników izotoników. Każdy porządny napój iztoniczny powinien mieć w swoim składzie fruktozę, maltozę, glikozę, sacharozę lub maltodekstrynę. Dzięki nim mamy energię do działania, sprawiają, że jesteśmy gotowi na kolejny wysiłek. Węglowodanów nie może być ani za dużo, ani za mało. Pomagają wchłaniać wodę, ale z drugiej strony pozostają w żołądku.

Izotoniki – kto powinien je pić?

Okazuje się, że izotoników nie wszyscy potrzebują w równym stopniu. Jeśli nasza aktywność fizyczna trwa około godziny – jest to fitness, jazda na rowerze, pływanie czy bieg – nie potrzebujemy wsomagacza w postaci napoju izotonicznego. W takim wypadku wystarczy jedynie właściwe nawodnienie organizmu.

Gdy ćwiczymy dłużej – ponad godzinę – konieczne jest uzupełnienie wody i węglowodanów. Tu na ratunek przychodzą właśnie izotoniki. Dzięki nim nie dojdzie do spadku naszej formy, nie odwodnimy się i nie przegrzejemy.

Po izotoniki nie powinny także sięgać osoby, które liczą na szybko utratę masy. Jeśli będziemy ćwiczyć krótko, a na dodatek napijemy się izotoniku, nasz organizm będzie spalał kalorie pochodzące z napoju, a nie z naszej tkani tłuszczowej. Warto więc być czujnym.

Domowy izotonik. Jak zrobić izotonik?

Jak zrobić napój izotoniczny? To częste pytanie wśród osób trenujących kilka razy w tygodniu i tych, którzy chcą oszczędzić i rezygnują z kupowani w sklepach izotoników. To dobry pomysł, ponieważ przyczyniamy się do mniejszego zapotrzebowania na plastikowe butelki, a ponadto domowe izotoniki są bezsprzecznie zdrowsze. Domowy izotonik to przecież bogactwo witamin bez konserwantów. Jaki izotonik będzie najlepszy? Poniżej przedstawiamy, jak zrobić izotonik.

Izotonik dla biegaczy: 1 Litr wody zagotuj i ostudź. Dodaj 10 g soli kuchennej, wyciśnij sok z pomarańczy lub grapefruita. Bardzo dokładnie wymieszaj.

Izotonik dla osób ćwiczących masę: Litr zielonej herbaty lub wody zagotuj i ostudź. Dodaj około 5 g soli kuchennej. Wyciśnij do wody jeden z owoców cytrusowych. Dodaj do mieszaniny 5 łyżek miodu,

Izotonik dla wszystkich: Litr wody zagotuj i ostudź. Dodaj 50 g glukozy, sok z dwóch limonek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.