To zaburzenie związane z procesem trawienia i rozkładu węglowodanów w organizmie. Zmniejsza się wrażliwość tkanek na przyjęcie insuliny. Ta choroba coraz częściej spotykana, nawet u młodych osób. Wiąże się to często z nadmiernym spożyciem węglowodanów, niską aktywnością i stresującym trybem życia.
Skinny fat to przypadłość u szczupłych osób, które nie dbają o dietę i aktywność fizyczną. Jędzą mało, ale niezdrowo, nie lubią ruchu. U takich osób ciało jest pozbawione jędrności, galaretowate. Często osoby z taką budową ciała, mimo że są szczupłe, mają problemy z cellulitem.
Przerwa między nogami, czyli tak zwana thin gap. Jak ją osiągnąć?
Względnie płaski brzuch, delikatnie zarysowane mięśnie. Skóra jędrna, elastyczna. Czasem na dole fałda brzuszna, która jest niczym innym, jak odrobiną tkanki tłuszczowej. To osoby dbające o dietę, odżywiające się w miarę zdrowo, trenujące w miarę regularnie.
Otyły brzuch, jak i reszta ciała pojawia się u osób, które zaniedbały dietę i aktywność fizyczną lub nigdy o nią nie dbały. To nic innego, jak tkanka tłuszczowa nagromadzona przez dłuższy okres czasu. Brak ruchu, duża ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia o niskiej jakości. Pizze, chipsy, kebaby, słodycze, żywność wysokoprzetworzona - to główny powód, dla którego brzuch wygląda, jak wygląda.
Brzuch odstający jedynie na dole, wzdęty, twardy. Tego typu objawy, jeśli często się powtarzają, mogą być oznaką alergii na któryś z produktów spożywczych. Najczęściej winowajcami jest nabiał oraz gluten. Nawet u osób nie cierpiących na alergie, takie objawy mogą występować w różnym okresie życia. Trzeba regularnie słuchać swojego ciała i obserwować jak reaguje na produkty alergizujące, takie jak: gluten, nabiał, jajka, strączki, orzechy, soja.
Detoks , czyli odtruwanie organizmu. Domowy, jednodniowy sposób na oczyszczanie z toksyn