Pektyna. Co to są pektyny? Pektyna jabłkowa a pektyna amidowana - czym się różnią? Czy pektyny są szkodliwe?

Pektyna to włókno o wielu właściwościach, także zdrowotnych. Jako błonnik, który bardzo dobrze się rozpuszcza, bardzo dobrze reguluje cukier, wspomaga pracę jelit i pomaga walczyć z cholesterolem. Jakie jeszcze właściwości wykazują pektyny?

Pektyny - co to?

Pektyna to naturalna mieszanina węglowodanów. Mieści się w ścianach komórkowych młodych roślin. Charakteryzuje się silnymi właściwościami żelującymi. Szczególnie tyczy się to najpopularniejszej pektyny, czyli pektyny jabłkowej. Ale o niej więcej za chwilę.

Tak jak wspominaliśmy, pektyna jest węglowodanem, który pozyskujemy z owoców, warzyw i nasion. Pektyny wytwarzają przede wszystkim takie owoce jak: gruszki, jabłka, pomarańcze, śliwki.

Jest używana jako środek żelujący, zagęszczający i stabilizator w żywności. Szeroko dostępny i używany w przemyśle spożywczym.

Pektyna jest także źródłem błonnika, więc spotyka ją się jako remedium na problemy trawienne, zaparcia. A jedne z nowszych badań pokazują, że pektyna świetnie wpływa na stabilizację poziomu cholesterolu we krwi. Powinniśmy przyjmować jej około 15 g dziennie.

Wśród badań poświęconych pektynom na szczególną uwagę zasługuje to przeprowadzone przez naukowców z University of Florida College of Medicine. Naukowcy pracujący przy badaniu wykazali, że dieta bogata w pektyny pochodzące z grejpfruta znacznie obniżyła poziom cholesterolu. Przy tym badani nie zmienili swojego trybu życia ani diety. Suplementacja pektyną grejpfrutową obniżyła u nich poziom cholesterolu w osoczu aż o 7,6 proc., a cholesterolu LDL o 10,8 proc.

Jeśli chodzi o zaparcia i łagodzenie biegunek, to pektyny także nie mają sobie równych. Poprawiają lepkość stolca, więc rewelacyjnie walczą z biegunką.

Potwierdzają to badania. Choćby to przeprowadzone w 2001 roku w Centrum Zdrowia i Badań Populacji w Bangladeszu. Naukowcy zauważyli korzystny wpływ pektyny na dzieci, u których występował problem regularnych biegunek. Dzieci, które w swojej diecie przyjmowały ryż z dodatkiem pektyny i banana, przestały mieć kłopotliwe i bolesne biegunki. Zmniejszyła się znacząco ilość stolca.

Warto także wspomnieć o tym, że pektyna wpływa na aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład skrobi i cukru. Dzięki temu zapobiega otyłości i obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę. Tutaj także warto posiłkować się badaniami. Tym razem naukowcy pochwalili się swoimi osiągnięciami w „American Journal of Clinical Nutrition”. Uczestnicy ich badania zostali poddani licznym testom. Przez 14 dni byli na diecie 2400 kalorii, ale o bardzo niskiej zawartości błonnika. Po tym czasie dodano do ich wyżywienia 20 g pektyny jabłkowej. Okazało się, że dodanie pektyny jabłkowej przyspieszyło opróżniania się żołądka i wpłynęło na lepszą tolerancję glukozy.

Pektyna amidowana

Do domowych przetworów polecana jest szczególnie pektyna amidowana. Ma mniejszą zawartość grup mentylowych, a większe właściwości żelujące. Są na tyle silne, że po dodaniu ich do domowych dżemów czy galaretek naprawdę nie zauważymy różnicy w porównaniu do tych kupowanych w sklepach.

Pektyna amidowana jest zdrowa i możemy jej używać w codziennej diecie. Spotkamy ja w owocach, nasionach, więc nie musimy martwić się o jej szkodliwość.

Pektyna jabłkowa

Drugą polecaną do domowych przetworów pektyną jest pektyna jabłkowa. Oczywiście możemy ją kupić w sklepie. Ale równie dobrze możemy także przygotować ją samodzielnie. Do przyrządzenia pektyny jabłkowej potrzebujemy 1 kg odpadów z jabłek (przez odpady mamy na myśli obierki, gniazda nasienne czy wszystkie resztki, które zostaną nam po wyciśnięciu soku jabłkowego przez wyciskarkę) oraz 180 ml wody.

Jak przygotować pektynę jabłkową? Wystarczy odpady z jabłek włożyć do garnka o grubym dnie. Dodać wodę i gotować na wolnym ogniu. Najlepiej pod przykryciem przez około pół godziny. Następnie studzimy mieszaninę i przecedzamy. Odpady z jabłek zostawiamy na sitku. Najlepiej na minimum 12 godzin. W ten sposób ścieknie jeszcze więcej soku. Tak wyprodukowana pektyna może być przelana w butelki i przechowywana w zamrażarce lub lodówce. Oczywiście należy ją odpowiednio zapasteryzować.

Pektyna – szkodliwość

Pektyna jest występuje w naturalnych warunkach. Jest uznawana za bezpieczną substancję. Od wielu, naprawdę wielu lat spożywaną przez ludzi na całym świecie. O jedynej szkodliwości możemy mówić, gdy pektynę połączymy z niektórymi lekami. Warto więc skonsultować to z lekarzem.

Pektyna - gdzie kupić?

Pektynę bez problemu kupimy w supermarketach. Oczywiście szybko znajdziemy ją także w sklepach internetowych. Koszt pektyny wynosi około 5 zł za 30 g lub 10 zł za 100 g.

Więcej o:
Copyright © Agora SA