Boże Narodzenie 2018: Ile kalorii ma karp?

W Polsce przyjęło się, że na wigilijną kolację najczęściej jedzoną rybą jest karp. Ile kalorii ma ta słodkowodna ryba? Wszystko zależy od tego, w jakiej wersji jest serwowana.

Wigilia zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce zasiądziemy do suto zastawionego stołu, gdzie czekać na nas będzie mnóstwo przysmaków, w tym również karp. To jedna  z najpopularniejszych ryb, którą w Polsce spożywamy na Boże Narodzenie. Dań z karpiem w roli głównej jest naprawdę sporo, ale dziś sprawdzamy ile karp ma tak naprawdę kalorii, a także jakie ma wartości odżywcze. 

Boże Narodzenie 2018: 5 sposobów na to, żeby nie przytyć w czasie świąt. Zastosuj się do naszych porad już dziś!

Karp - wartości odżywcze i kalorie 

Okazuje się, że karpia jemy stanowczo za rzadko. Zazwyczaj wybieramy go tylko raz w roku na Wigilię, a ze względu na swoje wartości odżywcze powinniśmy robić to znacznie częściej. 100 gramów ugotowanego karpia to 127 kalorie. Poniżej przedstawiamy wszystkie wartości odżywcze, które znajdują się w tej rybie słodkowodnej. 

Wartość energetyczna - 127 kcal
Białko ogółem - 22,86 g
Tłuszcz - 7,17 g

- kwasy tłuszczowe nasycone - 1,388 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 2,985 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 1,835 g

Węglowodany -  0 g 

Błonnik - 0 g

Witaminy

Witamina C – 1,6 mg, tiamina – 0,140 mg, ryboflawina – 0,070 mg, niacyna - 2,100 mg, witamina B6 - 0.219 mg, kwas foliowy -  17 µg, witamina A – 32 IU, witamina B12 – 1,47 µg

Minerały

Wapń – 52 mg, Żelazo - 1,59 mg, Magnez - 38 mg, Fosfor - 531 mg, Potas - 427 mg, Sód – 63 mg, Cynk - 1.90 mg

Ile kalorii ma karp smażony? 

Tak naprawdę to ile kalorii będzie miał nasz wigilijny karp zależy tylko od nas. Tutaj musimy zwrócić szczególną uwagę na to jaką rybę kupujemy. Czym lepsza jakościowo tym zawiera w sobie więcej białka, a mniej tłuszczu i na odwrót. Przyrządzając karpia smażonego ważny jest również wybór tłuszczu, na którym będziemy go smażyć, a także panierka. Im jej więcej, tym więcej kalorii, dlatego nie dodawajmy ich sobie na własne życzenie. 

Smażony karp (porcja około 100 gramów) ma od 200-300 kalorii

Ile kalorii ma karp w galarecie?

Karp w galarecie jest zdecydowanie bardziej dietetycznym wyborem. Dlaczego? Głównie dlatego, że nie jest smażony, a gotowany. Tutaj również nie da się przybliżyć konkretnej liczby kalorii, bo wszystko zależy od tego co znajdzie się w galarecie poza karpiem. Niemniej jednak w 100 gramach karpia w galarecie mamy około 160-170 kalorii. 

Ile kalorii ma karp pieczony?

Okazuje się, że najbardziej dietetyczną opcją jest karp pieczony. Poddany obróbce termicznej w piekarniku zawiera około 150 kalorii (w 100 gramach). Ci, którzy nawet w Święta Bożego Narodzenia chcą dbać o formę powinni wybrać właśnie taką wersję przyrządzenia wigilijnej potrawy. 

Dietetyk radzi co i jak jeść w święta, aby nie przytyć

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.