Awokado: kalorie a właściwości zdrowotne. Do czego wykorzystać awokado?

Awokado to jeden z najpopularniejszych składników zdrowych diet. Nieważne jednak, czy jesteśmy na diecie, czy po prostu staramy się żyć zdrowo. Awokado powinno być stale obecne w naszym codziennym jadłospisie. Dlaczego? I do czego wykorzystać awokado? Jak obrać awokado? I ile kalorii ma awokado? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Ile kalorii ma awokado?

Awokado jest zalecane w codziennej diecie. Powie nam to każdy dietetyk. Zobaczymy to także na profilach w mediach społecznościowych instruktorek fitness czy blogerek kulinarnych. Awokado opanowało zdrową kuchnią. Choć jest bardzo zdrowe, wcale nie należy jednak do niskokalorycznych produktów. Zawiera bowiem sporo tłuszczu. Na szczęście tego zdrowego i korzystnie wpływającego na pracę serca. Awokado jest źródłem kwasów omega-3, które przyczynią się do zachowania smukłej figury, a także obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.

Awokado wspomaga więc odchudzanie, a ponadto reguluje ciśnienie krwi. Umożliwia rozpuszczanie się niektórych witamin – tu warto wymienić choćby witaminy A, D, E, K – a także zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u płodu. Warto więc, aby spożywały je kobiety w ciąży. Dodatkowo częste spożywanie awokado zapobiega cukrzycy, wspiera pracę układu odpornościowego i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Dzieje się tak, bo awokado jest cennym źródłem przeciwutleniaczy.

Ale ile kalorii ma awokado? Skoro wiemy już, że jest zdrowe, jednak dość kaloryczne, warto poruszyć i tę kwestię. Surowe awokado, już obrane i z wydrążoną pestką ma około 190 kcal. Średni owoc będzie miał ich około 275 (awokado średniej wielkości, które waży około 145 g). Duże awokado (około 196 g) jest  już bogatsze w kalorie, bo zawiera ich aż 371.

Jak obrać awokado?

Częstym problemem jest obranie awokado. Choć przypomina swoim wyglądem gruszkę, z racji grubości skórki budzi wiele wątpliwości. Przypomnijmy, że jest ciemnozielone, a w środku zawiera bardzo dużą, twardą pestkę. Warto wybierać awokado już miękkie, którego skórka przybiera bardzo ciemnozielony kolor. Awokado, które jest twarde, a jego skórka jest raczej jasnozielona niestety będzie jeszcze niedojrzałe. Będziemy mieć trudności z obraniem owocu, a ponadto możemy nie być usatysfakcjonowani jego walorami smakowymi.

Gdy wybierzemy już właściwy, bardzo dojrzały owoc, umyjmy go dokładnie. Następnie przekrójmy je na pół, prowadząc nóż aż do pestki. Kolejnym krokiem jest złapanie za dwie połówki awokado i przekręcenie ich na boki. Jeśli owoc jest dojrzały, nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. W jednej połówce zostanie pestka. Wyjmujemy ją – albo dłonią, nożem. Miąższ awokado można wybrać łyżeczką. Można też naciąć skórkę i obrać owoc delikatnie. Ten drugi sposób warto wykorzystać w przypadku szczególnie dojrzałych sztuk. Skórka odchodzi sama. Jeśli jednak nasze awokado nie jest zbyt dojrzałe, nie pozostaje nam nic innego jak obrać je obieraczką do warzyw. Robimy to tak samo jak w przypadku marchewki czy pietruszki.

Do czego wykorzystać awokado?

Awokado można wykorzystywać w najróżniejszy sposób. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek zamiast masła i margaryny do smarowania pieczywa. Wystarczy rozgnieść miąższ awokado widelcem, rozsmarować na kromce chleba czy bułce i położyć to, na co mamy ochotę.

Awokado świetnie sprawdzi się jako dodatek obiadowy, na przykład zamiast ziemniaków. Także z tego produktu można przygotować pyszne puree. Wystarczy rozgnieść jedno awokado z ugotowanymi ziemniakami i posypać koperkiem lub pietruszką.

Najczęściej jednak serwujemy awokado z dodatkiem jajek, w sałatce i w formie guacamole. Zastanawiasz się, jak zrobić guacamole? Poniżej znajdziesz trzy ciekawe przepisy. Nie tylko na guacamole.

Śniadanie z awokado w roli głównej

Składniki: jedno awokado, sól, pieprz, dwa jajka, pieczywo pełnoziarniste

Przygotowanie: Przekrój awokado na pół, możesz nieco powiększyć dziurę po pestce, wbij do niej jajka. Posól i popierz. Piecz awokado przez 12 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Serwuj z pieczywem.

Prosty przepis na sałatkę z awokado

Składniki: dojrzałe awokado, garść rukoli, 125 g mozzarelli, kilkanaście pomidorków koktajlowych, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól i świeżo mielony pieprz

Przygotowanie: Awokado obierz i wydrąż pestkę. Pokrój na drobne kawałki. Podobnie jak mozzarellę. Wszystkie składniki połącz i dopraw do smaku przyprawami.

Jak zrobić guacamole?

Składniki: dwa awokado, dwie małe cebuli dymki, pół ostrej papryczki, dwa ząbki czosnku, sok z dwóch limonek

Przygotowanie: Obierz awokado. Wyjmij pestkę. Rozgnieć je widelcem. Dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Wyciśnij sok z limonek i przeciśnij czosnek przes praskę. Dodaj także pokrojoną drobno papryczkę. Wymieszaj wszystko i gotowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.