Trening EMS - co to jest i na czym polega? Czy warto ćwiczyć tę metodę?

Trening EMS poleca coraz więcej gwiazd. Jest to nowoczesna forma ćwiczeń, przy której wykorzystuje się elektrostymulację. Na czym dokładnie polega i jakie przynosi efekty?

Trening EMS poleca coraz więcej gwiazd, które są zachwycone zadowalającymi efektami przy niewielkim wysiłku. Ćwiczenia EMS wykorzystują nowoczesne metody, które jeszcze niedawno zabrzmiałyby jak pomysł z filmu science-fiction. Próbowały go między innymi: Anna Markowska, Małgorzata Rozenek-Majdan oraz Sylwia Gliwa.

Trening EMS - na czym polega?

Trening EMS to skrót od angielskiego wyrażenia Electrical Muscle Stimulation. EMS polega na wykorzystaniu przy ćwiczeniach elektrostymulacji mięśni. Osoba, która postanawia go wykonać zakłada specjalny strój, który został wyposażony w elektrody. Ich zadaniem jest wysyłanie sygnałów do tych części mózgu, które pobudzą mięśnie do działania. W ten sposób pracują tak, jakby wykonywały intensywne ćwiczenia, podczas gdy trenująca osoba wykonuje delikatne ruchy. Całość odbywa się bez większego wysiłku, potu oraz zmęczenia. Według danych już 20 minut ćwiczeń EMS może zastąpić 3 godzinny trening na siłowni! Każdy z wysyłanych przez elektrody impulsów działa na innej częstotliwości, które wpływają na różne partie mięśni. Impulsy działają w ten sam sposób, co naturalne sygnały wysyłane przez nasz mózg, dlatego ćwiczenie EMS jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. 

Trening EMS - efekty

Według osób, które wypróbowały ten rodzaj ćwiczeń efekty widać bardzo szybko. Wśród wielu zalet EMS należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • krótki czas trwania treningu;
  • szybkie efekty;
  • pobudzenie wielu partii mięśni;
  • brak zmęczenia po treningu;
  • w 20 minut można spalić nawet 1200 kalorii, co daje spalanie tkanki tłuszczowej aż trzy razy szybciej.

Trening EMS - dla kogo, czy są przeciwwskazania? 

Mimo że trening nie jest niebezpieczny, istnieją sytuacje, kiedy są możliwe działania niepożądane. Z tego względu EMS nie powinny próbować osoby, które:

  • cierpią na choroby z nadciśnieniem;
  • mają padaczkę;
  • posiadają cukrzycę lub miażdżycę;
  • mają wstawiony rozrusznik serca.

Nie zbadano jeszcze wpływu elektrod na przebieg ciąży i rozwój płodu, jednak zachowawczo, treningu powinny unikać kobiety spodziewające się dziecka. 

Trening EMS - ile kosztuje? 

W sieci znajdziemy wiele ofert klubów fitness, które zawierają w swojej ofercie treningi EMS. Cena uczestniczenia w takich zajęciach waha się w granicy 150 złotych za trening. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA