Ćwiczenia oddechowe nic nie dają? Bzdura! Dzięki nim może choćby poprawić jakość snu!

Ćwiczenia oddechowe to system wdechów i wydechów. Wykonywane w konkretny sposób mogą nam przynieść wiele dobrego. Jeśli do tego dodamy właściwą pozycję ciała i skupimy się na własnym organizmie, to poczujemy się naprawdę lepiej. Jakie korzyści płyną z regularnie wykonywanych ćwiczeń oddechowych?

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe niekiedy u niektórych budzą uśmiech politowania na twarzy. Nieprzekonani twierdzą: oddychać potrafi każdy, co tu ćwiczyć? To bardzo mylne myślenie. Warto wiedzieć, że podczas ćwiczeń oddechowych często angażujemy do pracy mięśnie pomocnicze, choćby mięśnie brzucha! To więc nie tylko zwykłe ćwiczenie oddechowe. Może ono przerodzić się w każdej chwili w solidny trening na przykład brzucha. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto wykonywać ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia oddechowe - dlaczego warto?

Historia ćwiczeń oddechowych wywodzi się z medycyny chińskiej i hinduskiej. Praca oddechem jest bardzo ważna choćby podczas praktykowania jogi. Ćwiczenia oddechowe są bardzo ważne dla naszego organizmu, dotlenianie tkanek i naszego samopoczucia. Dzięki nim poprawiają się ruchy klatki piersiowej. A to podnosi nasz komfort podczas oddechu.

Prawidłowe oddychanie to także lepsza praca naszego serca i przebieg wszelkich procesów życiowych w naszym organizmie. Warto wspomnieć, że ćwiczenia oddechowe wpływają w dużej mierze także na kondycję psychiczną człowieka i jego samopoczucie. Pomogą rozładować stres, uspokoją skołatane nerwy, pomogą zasnąć i przede wszystkim ułatwią nabranie dystansu.

Nie możemy też zapominać o tym, że ćwiczenia oddechowe to także dobre rozwiązanie dla osób pracujących głosem. Dzięki nim mogą poprawić emisję głosu. To świetny sposób także na pracę nad wymową z dziećmi.

Poniżej znajdziecie przykłady ćwiczeń oddechowych. Jeśli zastanawiacie się, jak zwiększyć wydolność płuc, jak ćwiczyć przeponę albo po prostu szukacie najlepszych ćwiczeń oddechowych na sen, na pewno wśród naszych propozycji znajdziecie coś dla siebie.

Jak zwiększyć pojemność płuc? Ćwiczenia oddechowe - przykłady

Stoisz przed wyzwaniem, jak zwiększyć wydolność płuc? Pamiętaj, że zwiększając pojemność płuc, poprawiasz ich wydolność, a co za tym idzie wzmacniasz wytrzymałość całego organizmu. To bardzo ważne dla osób, które startują w biegach na długie dystanse, a także dla wszystkich tych, którzy biegają rekreacyjnie. Oto dwa sprawdzone ćwiczenia oddechowe, które zwiększają pojemność płuc przy regularnym ich wykonywaniu.

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Spleć ręce z tyłu. Trzymaj je na wysokości klatki piersiowej. Zacznij spacerować i przy każdym wdechu wypinaj klatkę piersiową do przodu. Z czasem możesz wprowadzić inne aktywności. Sprawdzi się chodzenie po schodach albo wykroki.

Nadmuchiwanie balona. Świetnym ćwiczeniem zwiększającym pojemność płuc jest nadmuchiwanie i opróżnianie balona. Może to robić także używając butelki. Wdmuchuj powietrze do środka, a następnie je wyciągaj.

Jak ćwiczyć przeponę? Ćwiczenia oddechowe – przykłady

Pracujesz głosem? To dla ciebie są ćwiczenia, które w łatwy sposób pomogą ci ćwiczyć przeponę.

Unoszenie książki. Połóż się na plecach na twardym podłożu. Następnie weź książkę i połóż ją na brzuchu. Książka musi być naprawdę ciężka. Wdychaj powietrze nosem. Trzymaj lekko otwarte usta. Książka musi unosić się na brzuchu. Zatrzymuj powietrze na kilka sekund i delikatnie wypuść.

Szybkie wydychanie. Połóż się na plecach. Wciągnij powietrze ustami, ale rób to bardzo powoli. Kiedy napełnisz klatkę piersiową powietrzem, zatrzymuj oddech na dwie sekundy i bardzo szybko wydychaj powietrze.

Ćwiczenia oddechowe na sen. Ćwiczenia oddechowe - przykłady

Ćwiczenie oczyszczające. Zrób wdech przez nos. Powinni zająć ci to dwie sekundy. Zatrzymaj powietrze na trzy sekundy. Wyciągnij wargi do przodu i wypuść powietrze cienką strużką. Ta czynność powinna zająć ci około 10 sekund. Wykonuj ćwiczenie przez dwie minuty tuż przed snem.

Połóż się na plecach, ugnij kolana i nieco unieś do góry tułów. Możesz oprzeć się na poduszkach. Otwórz usta i weź powolny, głęboki wdech. Wydychaj powietrze trochę szybciej. Zakończą porządnym westchnieniem. Powtarzaj przez dwie minuty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.