Domowy relaks

Żeby się odprężyć, nie trzeba iść do masażysty. Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych i prostych sposobów walki ze stresem.

Przytul się do bliskich. Badania nad aktywnością mózgu dowodzą, że dotyk drugiego człowieka natychmiast ogranicza uczucie stresu.

Skontaktuj się z przyjaciółmi. Zadzwoń i pogadaj z życzliwą ci osobą, a poczujesz się lepiej.

Wyczesz psa lub kota. Jeśli będziesz to robić długimi, spokojnymi ruchami, oboje na tym skorzystacie.

Pomasuj sobie głowę. Wystarczy powoli przesuwać końcem ołówka po skórze głowy, od czoła do karku.

Zrób kompres. Namocz i wyciśnij mały ręcznik, a następnie podgrzej go w kuchence mikrofalowej, aż woda zacznie parować. Rozgrzany i położony na karku materiał rozluźni mięśnie i odpręży umysł.

Włącz muzykę i tańcz. Nie ma znaczenia rodzaj muzyki, ani to, czy masz talent do tańca, czy nie. Ruszaj się do taktu, a pozbędziesz się napięcia.

Wypróbuj progresywną relaksację. Połóż się wygodnie i napinaj, a następnie rozluźniaj kolejne mięśnie. Zacznij od głowy, skończ na palcach stóp.

Rozciągnij kręgosłup. Stojąc na lekko rozstawionych nogach, ugnij lekko kolana i pochyl rozluźniony tułów do przodu. Niech "zwisa" luźno, pociągany ku dołowi ciężarem głowy. Wytrzymaj w tej pozycji 15 sekund, a następnie powoli unieś tułów do pionu.

Zrób listę priorytetów. Zastanów się lub zapisz najważniejsze sprawy do załatwienia. To pozwoli lepiej zorganizować czas i nie martwić się o sprawy najmniej ważne.

Wstań 15 minut wcześniej. Dzięki temu nie będziesz się rano tak bardzo spieszyć.

Pisz o swoich problemach. Opisuj w pamiętniku lub w komputerze to, co cię gryzie. Zanim zrobisz kolejny wpis, czytaj poprzedni i zastanawiaj się, jak problemy wpływają na twoje życie i jak sobie z nimi radzić.

Zapisuj pozytywne wydarzenia. Codziennie wieczorem zapisz w zeszycie 2 rzeczy, które minionego dnia sprawiły ci radość. Kolejnego ranka przeczytaj zapiski, dzięki czemu nastawisz się na skupianie się na pozytywnych stronach życia.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.