Insomnia

Insomnia, czyli bezsenność jest dzisiaj uważana za chorobę cywilizacyjną i coraz więcej osób na nią cierpi. Pamiętajmy, że sen to zdrowie, a jego pozytywny wpływ na organizm powinni doceniać w szczególności ci, którzy na co dzień są bardzo aktywni. Nie schudniemy i nie będziemy mieli energii, jeśli nie będziemy spać. Sprawdź, co zrobić, gdy męczy cię bezsenność.

Insomnia - czym jest?

Masz problemy z zasypianiem? Cierpisz na niedobór snu, a to odbija się na efektach twojej pracy? A może śpisz prawidłowo, ale i tak budzisz się ze zmęczeniem? To może być insomnia, czyli bezsenność.

Insomnia - objawy

To, że późno kładziesz się spać, a po 6 godzinach z łatwością wstajesz, nie oznacza, że cierpisz na bezsenność. Najprawdopodobniej potrzebujesz mniej snu niż inni. Bezsenność zazwyczaj objawia się problemami z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy i oczywiście: brakiem snu lub snem trwającym 2-3 godziny podczas całej doby. Diagnozuję się ją wtedy, kiedy problemy ze snem wpływają na nasze zdrowie: bóle głowy, ogromne zmęczenie, napięcie mięśni, skurcze, brak apetytu i niepokój - to przykładowe symptomy świadczące o tym, że brak snu ewidentnie nam szkodzi. Zazwyczaj przy bezsenności jesteśmy nerwowi, nadwrażliwy, a nawet agresywni. Pojawiają się problemy ze skupieniem uwagi, co przekłada się na słabsze wyniki w pracy lub szkole.

Insomnia - przyczyny 

Główną przyczyną bezsenności jest stres i problemy, które nie dają nam spokojnie zasnąć. Niepokój umysłowy, jaki wprowadza stan stresogenny, nie sprzyja zasypianiu. Często na problemy z bezsennością skarżą się ludzie pracujący na różne zmiany (dzienne/nocne). Bardzo często przyczyną wspomnianych problemów może być niewłaściwy tryb życia: brak ruchu, nadmierne ilości kawy, objadanie się na noc - to wszystko może mieć wpływ na sen. Ułamek procenta stanowi bezsenność genetyczna, która występuję u dzieci od pierwszego dnia życia. W dalszym ciągu w około 20% przypadków tego schorzenia nie da się ustalić konkretnej przyczyny, mamy wtedy do czynienia z bezsennością pierwotną.

Insomnia, a bezdech podczas snu 

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przyczyną bezsenności może być bardzo poważne schorzenie jakim jest nocny bezdech. Zazwyczaj występuje u mężczyzn po 40 roku życia i objawia się przerwaniem oddychania na kilka sekund. Przerwy zdarzają się kilka razy w ciągu nocy. To psuje cały cykl snu w ludzkim organizmie, ponieważ wywołuje przebudzenie, przez co sen jest bardzo słabej jakości. Bezdech jest przyczyną bezsenności w jednym na dziesięć sygnalizowanych przypadków. Leczy się go wszczepieniem specjalnych implantów lub plastyką miękkich część podniebienia za pomocą maszyny działającej falami radiowymi.

ZOBACZ: Problemy ze snem - trzy przyczyny problemów z zasypianiem

Insomnia - kto ma problemy z bezsennością?

Statystki pokazują, że przodują kobiety. Co ciekawe, liczba osób cierpiących na bezsenność wzrasta wraz z wiekiem. W młodości główną formą bezsenności są problemy z zasypianiem i studenckie „zarywanie” nocy. Człowiek ma wtedy tendencje do chodzenia spać późno, a nie zawsze może spać dłużej. Wtedy doskwiera niedobór snu i zmęczenie. Później, wraz z wiekiem, dokucza nam brak snu. Przerywany sen jest typowy dla ludzi starszych.

Insomnia - jak ją leczyć? 

Jeśli chodzi o leczenie bezsenności to stosuje się dwa rodzaje środków farmakologicznych. Rodzaj leku dostosowuje się do rodzaju bezsenności. Jeśli występują problemy z zasypianiem, można podać lek o krótszym działaniu. Osoby z przewlekłą bezsennością powinny uważać na to, żeby nie przyjmować leków codziennie, ale co kilka nocy, mają one bowiem silne działanie uzależniające. Poza tym mogą wywoływać wiele negatywnych skutków ubocznych, między innymi problemy z pamięcią, uczucie zmęczenia lub zawroty głowy. Warto również zmienić dietę, na zdrowszą. Zrezygnować z kawy, coli, papierosów, alkoholu i Fast foodów. Jednak najważniejsze - nie leczmy się samemu. Z bezsennością trzeba udać się do lekarza. To on postawi diagnozę, znajdzie przyczynę i dostosuje odpowiednie metody leczenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA